сабота, 1 октомври 2022
ПочетнаКОРОНАРегистрирани 889 новозаразени со Ковид-19, пријавени се 10 починати лица

Регистрирани 889 новозаразени со Ковид-19, пријавени се 10 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 12.08 до 14.08.2022):

Направени се 2.095 тестови, а регистрирани се 889 нови случаи на КОВИД-19.

Од вкупниот број на позитивни (889), регистрирани се 199 реинфекции.

Во текот на изминатите 3 дена (12.08 – 14.08.2022) пријавени се 7 починати лица, од: 3 починати лица од Скопје (81г, 84г и 90г) и по едно починато лице од Велес (85г), Охрид (82г), Струга (72г) и Крива Паланка (91г). Сите лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин се регистрирани 3 починати лица и тоа од Радовиш (76г), Кочани (70г) и Струмица (81г), две лица се починати во домашни услови, е едно лице е починато во болнички услови. Лицата се пријавени за починати во период од 28.07 до 01.08.2022година.

Досега во земјата се направени вкупно 2.136.393 тестирање на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 335.451, бројот на оздравени пациенти е 322.468, на починати е 9.424, а бројот на активни случаи изнесува 3.559

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      157955, Активни   1445
Куманово    17836, Активни    167
Битола      17386, Активни    251
Прилеп      15169, Активни    152
Тетово      14288, Активни    124
Кавадарци   11745, Активни    150
Велес 10586, Активни    118
Гостивар    10167, Активни    108
Охрид 9948, Активни     204
Струмица    8642, Активни     95
Штип  8594, Активни     97
Кичево      5994, Активни     63
Кочани      5395, Активни     58
Струга      5094, Активни     68
Гевгелија   4722, Активни     62
Неготино    4053, Активни     80
Ресен 2966, Активни     28
Радовиш     2773, Активни     62
Свети Николе      2753, Активни     13
Крива Паланка     2579, Активни     20
Делчево     2070, Активни     46
Берово      1785, Активни     24
Дебар 1784, Активни     19
Валандово   1577, Активни     7
Виница      1444, Активни     14
Пробиштип   1292, Активни     4
Богданци    1075, Активни     16
Кратово     1072, Активни     15
Крушево     1006, Активни     20
Демир Хисар 907, Активни      10
Македонски Брод   780, Активни      6
Демир Капија      618, Активни      7
Македонска Каменица     531, Активни      2
Пехчево     500, Активни      4
Дојран      365, Активни      0

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП