четврток, 18 август 2022
ПочетнаКОРОНАРегистрирани 739 позитивни на коронавирус, починало едно лице

Регистрирани 739 позитивни на коронавирус, починало едно лице

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.570 теста, а регистрирани се нови 739 случаи на Ковид-19: Скопје – 262, Битола – 55, Куманово – 40, Кавадарци – 37, Охрид – 35, Прилеп, Тетово и Велес – по 28, Гостивар и Штип – по 24, Струмица, Струга и Радовиш – по 19, Неготино – 14, Кичево, Кочани и Свети Николе – по 13, Ресен – 12, Крива Паланка – 10, Гевгелија – 8, Делчево, Богданци и Кратово – по 5, Берово, Виница, Крушево, и Демир Хисар – по 4, Демир Капија – 3, Дебар и Дојран – по 2.

Од вкупниот број позитивни (739), регистрирани се 153 реинфекции.

Регистрирани сe 659 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 317, Битола – 69, Велес – 36, Кавадарци и Прилеп – по 34, Штип – 22, Гостивар – 21, Тетово – 20, Струмица – 14, Неготино и Гевгелија – по 11, Радовиш, Кичево и Кочани – по 10, Кратово и Валандово – по 6, Ресен – 5, Крива Паланка – 4, Свети Николе, Виница и Пробиштип – по 3, Берово и Демир Хисар – по 3, Куманово, Охрид, Струга, Богданци, Крушево и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавено е едно починато лице од Скопје (73) во болнички услови. Во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Кпвид-19 од „Мој термин“ не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.570 теста преку: ИЈЗ-195, ЦЈЗ Скопје-82, ЦЈЗ Битола-64, ЦЈЗ Прилеп-25, ЦЈЗ Тетово-46, ЦЈЗ Куманово-41, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8 Септември-0, Институт за микробиологија–146, Жан Митрев (Филип Втори)-15, Авицена-40, Биотек-36, Систина-27, лабораторија Лаор-5, Синлаб-10, Ремедика-3, Плодност-16, Генеа-6, Никоб лаб-29, ВФВ медикал-15, Ели медика плус-3, Ројал медика–4, Спектра-ММ-6, Рапид лаб–6, Жан Митрев Струмица–2, Нова лаб дијагностика–0, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 724.

Досега во земјата се направени вкупно 2.125.150 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 330.755, бројот на оздравени пациенти е 317.149, на починати е 9.388, а бројот на активни случаи изнесува 4.218.

Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      156.057, Активни   1.700
Куманово    1.762, Активни     241
Битола      17.027, Активни    257
Прилеп      14.967, Активни    179
Тетово      14.127, Активни    174
Кавадарци   11.513, Активни    188
Велес 10.436, Активни    120
Гостивар    10.001, Активни    129
Охрид 9.703, Активни     240
Струмица    8.513, Активни     123
Штип  8.488, Активни     103
Кичево      5.920, Активни     73
Кочани      5.312, Активни     49
Струга      5.011, Активни     128
Гевгелија   4.636, Активни     64
Неготино    3.951, Активни     73
Ресен 2.925, Активни     48
Свети Николе      2.733, Активни     21
Радовиш     2.705, Активни     77
Крива Паланка     2.550, Активни     32
Делчево     2.022, Активни     8
Дебар 1.758, Активни     40
Берово      1.749, Активни     19
Валандово   1.559, Активни     10
Виница      1.426, Активни     17
Пробиштип   1.290, Активни     1
Богданци    1.058, Активни     14
Кратово     1.048, Активни     23
Крушево     986, Активни      28
Демир Хисар 896, Активни      21
Македонски Брод   771, Активни      8
Демир Капија      611, Активни      5
Македонска Каменица     529, Активни      3
Пехчево     493, Активни      0
Дојран      364, Активни      2

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП