среда, 5 октомври 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАМАКЕДОНИЈАРама: Начинот на кој Бугарија се однесуваше кон Северна Македонија беше срам

Рама: Начинот на кој Бугарија се однесуваше кон Северна Македонија беше срам

Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за германскиот весник „Франкфуртер рундшау“, меѓу другото, се задржува и на евроинтегративниот процес, при што однесувањето на Бугарија кон Северна Македонија го нарекува срам.

„Начинот на кој Бугарија се однесуваше кон Северна Македонија беше срам. Софија повеќе нѐ подели отколку што нѐ обедини. Се надевам дека тоа ќе се промени сега, изјавил Рама, јави „АБЦ њуз“.

За отворањето на преговорите со ЕУ, тој нагласува: „Нашето трпение е неисцрпно на оваа тема бидејќи немаме друг избор. Навикнати сме на тоа“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП