сабота, 23 септември 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАМАКЕДОНИЈАПарада на гордоста во Скопје под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост,...

Парада на гордоста во Скопје под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“

Под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“ во Скопје се одржува третото издание на „Скопје прајд“. Учесниците на парадата се собраа во паркот „Жена борец“, а маршот низ скопските улици ќе заврши во градскиот парк до стадионот на АРМ.

Учесниците на маршот побараа да се почитуваат нивните права и различности, како и да нема дискриминација по ниту една основа. Парадата на гордоста ја обезбедуваат голем број полицајци.

На маршот му се приклучја и амбасадорката на САД Кејт Брнз како и министрите Јована Тренчевска и Бојан Маричиќ.

Во текот на денот поддршка за Скопје прајд дадоа и претседателот Стево Пендаровски и премирот Димитар Ковачевски.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП