27 февруари, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАМАКЕДОНИЈАТрифонов: Ние Бугарите не го прифаќаме постоењето на македонскиот јазик

Трифонов: Ние Бугарите не го прифаќаме постоењето на македонскиот јазик

Францускиот предлог за укинување на ветото за почеток на преговорите на Северна Македонија за ЕУ, поднесен од премиерот Кирил Петков до собраниската комисија за надворешна политика, зборува за „бугарско малцинство“. Тоа е нешто што ние како Бугари никогаш не сме го прифатиле, бидејќи вистината е дека во Северна Македонија нема бугарско малцинство, туку има Бугари. Ова го изјави лидерот на „Има таков народ“ Слави Трифонов во телевизиско обраќање, пренесе БГНЕС.

На Трифонов му пречи и формулацијата „македонски јазик“ во предлогот.

„Иако ние Бугарите не го прифаќаме постоењето на македонскиот јазик, бидејќи таков јазик нема, сите други европски земји ќе го признаат. Ова е резултат на двојната политика на Кирил Петков од моментот кога стана премиер“, рече Трифонов.

Вели дека една од добрите причини поради кои ги повлекол министрите од Владата е веќе факт.

„Глупавите обвинувања за мафија и корупција се смешни и апсурдни објаснувања за неспособноста и националното предавство на Кирил Петков“, рече Слави Трифонов.

Лидерот на ИТН повтори дека нема коалиција меѓу неговата партија, ГЕРБ и ДПС и нема ни да има.

Претходно францускиот предлог го коментираше и шефот на државата Румен Радев. Според него, овој предлог е чекор во вистинската насока, но уште голем број прашања треба да се разјаснат пред да се укине ветото. Во таа насока тој повторно подвлече дека барањето за вклучување на Бугарите во македонскиот Устав мора да се направи пред почетокот на преговорите.

Премиерот Кирил Петков, пак, не знае дали парламентот ќе се произнесе за францускиот предлог до самитот на ЕУ. Петков објасни дека на самитот на ЕУ следната недела нема да оди со владиниот став, туку со ставот на парламентот, доколку го има. Петков кому му се заканува пад на Владата откако ИТН ја напушти коалицијата вели: „За да остане оваа коалиција нестабилна, постојано се зборуваше за С Македонија и за идното предавство на Бугарија, 20 пати повторив дека нема да има одлука на оваа тема без бугарскиот парламент, но како да не сум рекол. Јас како премиер нема да донесам никаква одлука доколку тоа не добие зелено светло од бугарскиот парламент. Следната недела ќе одам во Брисел, ако немаме одлука, единствено што ќе кажам во Брисел е: ‘ветив дека оваа одлука треба да ја донесе парламентот и бидејќи не е донесена, јас нема да направам никаква промена во бугарската позиција’“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП