понеделник, 28 ноември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАОсум моментално најскапи градови за живеење: Што имаат заедничко?

Осум моментално најскапи градови за живеење: Што имаат заедничко?

Запознајте ги 8-те најскапи градови во светот и дознајте кои се причините зошто цените во овие градови достигнаа највисоко ниво.

Процесот на селекција не е едноставен и вклучува многу фактори кои се меѓусебно зависни. Истражувањето опфаќа 173 градови на пет континенти, споредувајќи ги дневните трошоци за живот, вклучувајќи ги цените за сместување, храна и пијалоци, превоз, рекреација и цени на алкохол. Истражувањето е спреведено од страна на Статиста, кое се занимава со собирање квантитативни податоци и анализа.

Ова се топ 8 најскапи градови во светот.

8.Сингапур

Земја: Сингапур

Трошоци за живот: 3.604 долари / месец

Население: 5,6 милиони

Додека многу градови во Азија горе-долу беа на листата на најскапи градови во светот низ годините, Сингапур сега го зазема едно од првите места. Сингапур е суверена град-држава на остров во Југоисточна Азија. Поради својата позната чистота и употреба на зелена енергија, Сингапур се рангира меѓу најскапите градови во светот. Цените на храната, автомобилите и патувањата се превисоки во Сингапур.

7.Хонг Конг

Земја: Кина

Трошоци за живот: 3.879 долари / месец

Население: 7,4 милиони

Хонг Конг е посебен административен регион. Неговиот статус како центар со локална власт и домување му ги дава сите карактеристики на град. Хонг Конг е еден од најгусто населените области во светот со високи цени за домување. Живеењето во Хонг Конг е уникатно искуство, бидејќи домувањето е скапо и ретко.

6.Париз

Земја: Франција

Трошоци за живот: 3.910 долари / месец

Население: 2,1 милиони

На листата се наоѓа и секогаш препознатливиот луксуз на Париз. Не само што е дом на Лувр, најпрестижниот музеј во светот, и Ајфеловата кула, туку и култните Елисејски полиња, неверојатните ресторани и бескрајните други атракции го прават светски главен град на романтична дестинација за одмор. Ова исто така го прави едно од најскапите места за живеење со полно работно време. Киријата навистина не е најголемиот трошок на градот – Њујорк е многу поскап, верувале или не.

5.Осака

Земја: Јапонија

Трошоци за живот: 4.157 долари / месец

Население: 2,69 милиони

Осака во регионот Хоншу во Јапонија е најнаселен град во нејзината префектура (трет најнаселен во Јапонија, со речиси 2,7 милиони жители). Иако не е преполн како Токио, Осака го надоместува тоа со многу високи трошоци за живот, делумно благодарение на долгата историја на Осака како централен јапонски економски центар. Поради високите цени на храната и сместувањето, Осака е еден од најскапите градови во светот, за кој се проценува дека просечно четиричлено семејство го чини околу 480.000 јени месечно (околу 4.157 долари).

4.Копенхаген

Земја: Данска

Трошоци за живот: 4.234 долари / месец

Население: 799 илјади

Копенхаген, главниот град на Данска, е град со над 799.000 жители. Тој е понаселен и поурбан од кој било друг град во земјата. Трошоците за живот во Копенхаген значат дека едно четиричлено семејство ќе мора да плаќа околу 4.234 долари месечно (над 37.000 круни). Покрај сместувањето, кое е за 84 отсто поскапо во однос на остнанатите земји и цената на храната е исклучително висока. Данска е веќе позната како една од најскапите и најлуксузните земји во светот, а ова е и најскапиот град што го има.

3.Тел Авив

Земја: Израел

Трошоци за живот: 4.360 долари / месец

Население: 435 илјади

Тел Авив во Израел постојано се искачува на рангирањето на најскапите градови во светот, најмногу поради растечката вредност на израелската валута шекел во споредба со американскиот долар. Неговите трошоци за живот за четиричлено семејство без кирија се проценуваат на околу 4.361 долари месечно. На крајот на минатата година Тел Авив го зазеде сувереното прво место на оваа листа. Цените на храната и транспортот се двата главни фактори кои придонесоа за растот на трошоците за живот во Тел Авив.

2.Њујорк

Земја: Соединети Американски Држави

Трошоци за живот: 5.006 долари / месец

Население: 8,41 милиони

Сосема очекувано, најскапиот град во САД е и најпознат. „Големото јаболко“ е град кој носи богатство и гламур во ракавот. Но, во реалноста, тоа е прометна метропола со над 8,4 милиони луѓе, од кои сите живеат во многу различни економски услови. Градот има висока стапка на невработеност од над 9% и просечни цени на куќите од над 650.000 долари, често блиску до 1 милион долари. Не само домувањето, туку и забавата, храната и школувањето ги зголемуваат цените во Њујорк. Дури и комуналиите и превозот чинат 1,5 пати, до 1,8 пати повеќе од националниот просек.

1.Женева

Земја: Швајцарија

Трошоци за живот: 5.381 долари / месец

Население: 198 илјади

Најскапиот град во светот е Женева. Швајцарија е позната по својот луксуз, по своите часовници, по куќите на замрзнатите езера кои изгледаат прекрасно. Даноците во Женева, најпознатиот град во земјата, се релативно ниски, додека расположливите приходи на луѓето што живеат тука се генерално многу високи. Сепак, тоа не ги спречува да трошат за да ги платат сите смешно високи сметки во Женева, како што се просечните цени за изнајмување кои се двојно повисоки од оние во Амстердам.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП