недела, 3 јули 2022
ПочетнаКОМПАНИИПриходите на „Baidu“ ги надминаа прогнозите

Приходите на „Baidu“ ги надминаа прогнозите

Кинеската технолошка компанија „Baidu Inc“ ги надмина кварталните прогнози за приходи бидејќи враќањето на коронавирусот во Кина и придружните рестриктивни мерки ја зголемија побарувачката за производите на компанијата во областа на облак-технологијата и вештачката интелигенција.

Вкупниот приход на „Baidu“ се зголеми за 1% до 28,41 милијарди јуани (4,22 милијарди долари) во првиот квартал, кој заврши на 31-ви март, во споредба со просечната проценка на аналитичарите од 27,82 милијарди јуани, според податоците на „IBES“ од „Refinitiv“.

Нето загубата падна на 885 милиони јуани, или 2,87 јуани за американска депозитарна акција, од заработка од 25,65 милијарди јуани, или 73,76 јуани по акција една година порано.

Компанијата, која е кинески еквивалент на „Google“, агресивно порасна на полето на облачните услуги, роботизираните такси и автономното возење во последниве години, бидејќи конкуренцијата за нејзината главна платформа за пребарување на Интернет и рекламирање расте.

Минатиот месец „Baidu“ доби дозвола за прв пат да лансира робот без присуство на човек на возачкото седиште на кинеските патишта.

Компанијата планира да ја прошири услугата за роботика во 100 градови низ земјата до 2030-та година. Исто така, се обидува да собере околу 300 милиони долари во новата рунда на финансирање за нејзината единица за вештачка интелигенција „Kunlun“, објави „Bloomberg News“.

Засега, „Baidu“ се потпира на својата основна апликација за онлајн пребарување и нејзиниот партнер за стриминг „iQiyi Inc.“ за да ги задржи корисниците и огласувачите. Иако обидите на Пекинг да го отвори интернет екосистемот во земјата и да ги исклучи најмоќните технолошки гиганти би можеле да имаат корист од „Baidu“, компанијата води тешка битка против позависните понуди на социјалните медиуми од „Tencent Holdings Ltd.“ и „ByteDance Ltd.“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП