вторник, 27 септември 2022
ПочетнаКОРОНАРегистрирани 89 новозаразени со Ковид-19, починаа двајца пациенти

Регистрирани 89 новозаразени со Ковид-19, починаа двајца пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.221 тест, а регистрирани се 89 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје – 59, Битола – 7, Кавадарци – 4, Охрид и Делчево по 3, Куманово, Прилеп, Штип и Берово по 2 и по еден заразен од Гостивар, Струмица, Кочани, Гевгелија и од Демир Хисар.

Од вкупниот број позитивни (89), регистрирани се 20 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа пријавено е едно починато лице од Скопје (85 години). Починало во болнички услови. Во согласност со регистарот на починати со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, дополнително е регистрирано едно починато лице од Скопје (70 години). Починало во домашни услови на 30 април годинава.

Во изминатото дноноќие регистрирани сe 87 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 30, Битола – 26, Охрид – 6, Прилеп и Ресен по 4, Штип и Кичево по 3, Гевгелија и Велес по 2 и по еден оздравен од Куманово, Берово, Струмица, Дебар, Валандово, Богданци и Кратово.

Направените 1.221 тест се преку: ИЈЗ-130, ЦЈЗ Скопје-89, ЦЈЗ Битола-38, ЦЈЗ Прилеп-6, ЦЈЗ Тетово-7, ЦЈЗ Куманово-28, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, УК Пулмологија со алергологија –5, Институт за микробиологија–68, Жан Митрев (Филип Втори)-38, Авицена-25, Биотек-33, Систина-29, лабораторија Лаор-24, Синлаб-4, Ремедика-6, Плодност-13, Генеа-10, Никоб лаб-72, ВФВ медикал-8, Ели медика плус-6, Ројал медика–8, Спектра-ММ-3, Жан Митрев Струмица–2, Нова лаб дијагностика–3, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 560.

Досега во земјата се направени вкупно 2.035.877 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 310.684, бројот на оздравени пациенти е 300.761, на починати е 9.289, а бројот на активни случаи изнесува 634.

Според епидемиолошките анализи, ситуацијата по градови е следна:

Скопје 146.068, Активни 307
Куманово 16.653, Активни 14
Битола 15.525, Активни 112
Прилеп 14.184, Активни 30
Тетово 13.468, Активни 11
Кавадарци 10.670, Активни 26
Велес 9.781, Активни 11
Гостивар 9.597, Активни 12
Охрид 8.882, Активни 28
Струмица 8.071, Активни 8
Штип 8.037, Активни 12
Кичево 5.634, Активни 8
Кочани 5.084, Активни 6
Струга 4.723, Активни 5
Гевгелија 4.414, Активни 7
Неготино 3.685, Активни 6
Ресен 2.737, Активни 12
Свети Николе 2.626, Активни 2
Радовиш 2.530, Активни 1
Крива Паланка 2.415, Активни 2
Делчево 1.983, Активни 4
Дебар 1.674, Активни 0
Берово 1.663, Активни 3
Валандово 1.488, Активни 0
Виница 1.393, Активни 2
Пробиштип 1.267, Активни 0
Богданци 1.021, Активни 1
Кратово 966, Активни 1
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 834, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 1

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП