сабота, 30 септември 2023
ПочетнаКОРОНАРегистрирани 89 новозаразени од коронавирус, нема починати

Регистрирани 89 новозаразени од коронавирус, нема починати

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.271 тест, а регистрирани се 89 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 42, Битола – 15, Кочани, Неготино и Ресен – по 4, Кавадарци и Гостивар – по 3, Куманово, Велес, Кичево и Свети Николе – по 2, Прилеп, Охрид, Струмица, Струга, Крива Паланка и Демир Хисар – по 1.

Од вкупниот број позитивни (89), регистрирани се 17 реинфекции.

Регистрирани сe 58 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 29, Битола – 11, Гостивар, Велес и Прилеп – по 3, Куманово, Демир Хисар и Тетово – по 2, Кочани, Кавадарци и Охрид – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица.

Во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“ дополнително не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.271 тест преку: ИЈЗ-158, ЦЈЗ Скопје-46, ЦЈЗ Битола-46, ЦЈЗ Прилеп-12, ЦЈЗ Тетово-22, ЦЈЗ Куманово-29, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8 Септември-0, Институт за микробиологија–67, Жан Митрев (Филип Втори)-31, Авицена-19, Биотек-41, Систина-38, лабораторија Лаор-24, Синлаб-21, Ремедика-14, Плодност-9, Генеа-14, Никоб лаб-81, ВФВ медикал-10, Ели медика плус-9, Ројал медика–1, Спектра-ММ-6, Рапид лаб–15, Жан Митрев Струмица–6, Нова лаб дијагностика–0, Рамус-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 539.

Досега во земјата се направени вкупно 2.034.656 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.595, бројот на оздравени пациенти е 300.675, на починати е 9.287, а бројот на активни случаи изнесува 633.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 146.010, Активни 281
Куманово 16.651, Активни 13
Битола 15.518, Активни 131
Прилеп 14.182, Активни 32
Тетово 13.468, Активни 11
Кавадарци 10.666, Активни 22
Велес 9.781, Активни 13
Гостивар 9.597, Активни 11
Охрид 8.878, Активни 30
Струмица 8.070, Активни 8
Штип 8.035, Активни 13
Кичево 5.634, Активни 11
Кочани 5.083, Активни 5
Струга 4.723, Активни 5
Гевгелија 4.413, Активни 8
Неготино 3.685, Активни 6
Ресен 2.737, Активни 16
Свети Николе 2.626, Активни 2
Радовиш 2.530, Активни 1
Крива Паланка 2.415, Активни 2
Делчево 1.980, Активни 1
Дебар 1.674, Активни 1
Берово 1.661, Активни 2
Валандово 1.488, Активни 1
Виница 1.393, Активни 2
Пробиштип 1.267, Активни 0
Богданци 1.020, Активни 1
Кратово 966, Активни 2
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 833, Активни 1
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 1

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП