понеделник, 3 октомври 2022
ПочетнаКОРОНАРегистрирани 77 новозаразени со Ковид-19, нема починати

Регистрирани 77 новозаразени со Ковид-19, нема починати

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.084 теста, а регистрирани се 77 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 29, Битола – 20, Прилеп, Велес, Гостивар и Охрид – по 5, Тетово – 2, Куманово, Кавадарци, Струмица, Кочани, Струга и Гевгелија – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 2.027.591 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.140, бројот на оздравени пациенти е 300.208, на починати е 9.284, а бројот на активни случаи изнесува 648.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 145.776, Активни 306
Куманово 16.640, Активни 8
Битола 15.446, Активни 139
Прилеп 14.161, Активни 26
Тетово 13.460, Активни 13
Кавадарци 10.649, Активни 16
Велес 9.771, Активни 10
Гостивар 9.590, Активни 15
Охрид 8.858, Активни 26
Струмица 8.066, Активни 14
Штип 8.029, Активни 12
Кичево 5.627, Активни 7
Кочани 5.078, Активни 4
Струга 4.719, Активни 4
Гевгелија 4.406, Активни 5
Неготино 3.679, Активни 2
Ресен 2.727, Активни 11
Свети Николе 2.626, Активни 0
Радовиш 2.529, Активни 1
Крива Паланка 2.413, Активни 0
Делчево 1.979, Активни 9
Дебар 1.674, Активни 1
Берово 1.662, Активни 6
Валандово 1.488, Активни 3
Виница 1.393, Активни 3
Пробиштип 1.266, Активни 1
Богданци 1.019, Активни 0
Кратово 966, Активни 1
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 832, Активни 4
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 1

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП