недела, 2 октомври 2022
ПочетнаКОРОНАРегистрирани 135 новозаразени со коронавирус, почина едно лице

Регистрирани 135 новозаразени со коронавирус, почина едно лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.661 тестови, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19.

Регистрирани сe 85 оздравени пациенти од: Скопје – 43, Битола – 19, Прилеп – 4, Тетово, Кавадарци и Кичево – по 3, Берово и Куманово – по 2, Гостивар, Охрид, Гевгелија, Кочани, Неготино и Кратово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително регистрирано е едно починато лице од Охрид (78г), починато во болнички услови. Починато на ден 02.05.2022 година.

Досега во земјата се направени вкупно 2.025.083 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.925, бројот на оздравени пациенти е 300.021, на починати е 9.283, а бројот на активни случаи изнесува 621.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 145691, Активни 302
Куманово 16634, Активни 6
Битола 15391, Активни 130
Прилеп 14150, Активни 20
Тетово 13455, Активни 11
Кавадарци 10644, Активни 17
Велес 9762, Активни 6
Гостивар 9583, Активни 9
Охрид 8849, Активни 19
Струмица 8060, Активни 12
Штип 8029, Активни 17
Кичево 5623, Активни 10
Кочани 5075, Активни 2
Струга 4718, Активни 4
Гевгелија 4404, Активни 5
Неготино 3679, Активни 2
Ресен 2726, Активни 13
Свети Николе 2626, Активни 2
Радовиш 2528, Активни 0
Крива Паланка 2413, Активни 0
Делчево 1979, Активни 9
Дебар 1673, Активни 0
Берово 1662, Активни 13
Валандово 1488, Активни 3
Виница 1392, Активни 4
Пробиштип 1266, Активни 1
Богданци 1019, Активни 0
Кратово 966, Активни 2
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 830, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 346, Активни 0

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП