недела, 2 октомври 2022
ПочетнаКОРОНАРегистрирани 89 новозаразени со коронавирус, почина едно лице

Регистрирани 89 новозаразени со коронавирус, почина едно лице

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.760 теста, а регистрирани се 89 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 48, Битола – 18, Берово – 4, Прилеп, Кавадарци, Штип и Кичево – по 3, Велес – 2, Охрид, Струмица, Гевгелија, Ресен и Виница – по 1.

Од вкупниот број позитивни (89), регистрирани се 21 реинфекции.

Регистрирани сe 156 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 86, Битола – 32, Прилеп – 11, Охрид и Валандово – по 4, Тетово, Кавадарци, Велес, Гостивар, Струмица и Струга – по 2, Куманово, Штип, Кичево, Свети Николе, Радовиш, Виница и Демир Хисар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се регистрирани починати лица.

Во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, дополнително е пријавено едно починато лице од Скопје (74). Починало во болнички услови 25.4.2022 година.

Направени се 1.760 теста преку: ИЈЗ-177, ЦЈЗ Скопје-62, ЦЈЗ Битола-39, ЦЈЗ Прилеп-22, ЦЈЗ Тетово-20, ЦЈЗ Куманово-48, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –4, ГОБ 8 Септември-0, Институт за микробиологија–97, Жан Митрев (Филип Втори)-30, Авицена-28, Биотек-126, Систина-37, лабораторија Лаор-30, Синлаб-7, Ремедика-14, Плодност-9, Генеа-31, Никоб лаб-144, ВФВ медикал-26, Ели медика плус-11, Ројал медика–4, Спектра-ММ-5, Рапид лаб–20, Жан Митрев Струмица–4, Нова лаб дијагностика–2, Рамус-11, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 752.

Досега во земјата се направени вкупно 2.013.928 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.310, бројот на оздравени пациенти е 299.539, на починати е 9.278, а бројот на активни случаи изнесува 493.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 145.406, Активни 265
Куманово 16.626, Активни 10
Битола 15.253, Активни 83
Прилеп 14.127, Активни 13
Тетово 13.446, Активни 8
Кавадарци 10.628, Активни 20
Велес 9.759, Активни 17
Гостивар 9.572, Активни 2
Охрид 8.826, Активни 14
Струмица 8.049, Активни 7
Штип 8.014, Активни 12
Кичево 5.610, Активни 11
Кочани 5.072, Активни 2
Струга 4.715, Активни 2
Гевгелија 4.399, Активни 3
Неготино 3.677, Активни 3
Ресен 2.713, Активни 2
Свети Николе 2.624, Активни 0
Радовиш 2.528, Активни 2
Крива Паланка 2.413, Активни 0
Делчево 1.971, Активни 2
Дебар 1.673, Активни 0
Берово 1.649, Активни 9
Валандово 1.485, Активни 0
Виница 1.390, Активни 2
Пробиштип 1.265, Активни 0
Богданци 1.019, Активни 0
Кратово 963, Активни 1
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 828, Активни 0
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 2
Македонска Каменица 523, Активни 1
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 346, Активни 0

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП