27 април, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОБензема ги однесе Реал во полуфинале по 120 минути против храбрите Челси

Бензема ги однесе Реал во полуфинале по 120 минути против храбрите Челси

Карим Бензема беше херој на Реал Мадрид на првиот меч од четврт-финалето во Лигата на шампионите против Челси, постигнувајќи хет-трик на „Стемфорд Бриџ“ за убедлива 1:3 победа, и повторно беше човекот кому „кралевите“ треба да му бидат благодарни, откако го постигна клучниот гол во продолженијата за Реал да загуби со 2:3 против мотивираните актуелни шампиони, резултат кој беше доволен за пласман.

Мејсон Маунт уште во првото полувреме ги донесе Челси до водство од 0:1, за да му му асистира на Антонио Ридигер за 0:2 на почетокот на второто полувреме, резултат со кој се „поништи“ предноста на Реал.

Тимот на Томас Тухел покажа дека не случајно лани стана европски шампион со одлична игра и голот на Тибо Куртоа постојано беше во опасност. Маркос Алонсо даде уште еден гол, кој беше поништен поради игра со рака, пред Тимо Вернер во 76. минута да зголеми на 0:3, резултат за елиминација на 13-кратниот европски шампион. Но, тогаш на сцена стапи 36-годишниот Лука Модриќ, кој имаше совршена асистенција до Родриго, кој само што беше внесен во игра, за 1:3 и приморување на продолженија.

Во нив, конечно, профункционира врската Винисиус Жуниор-Бензема, за 2:3, чесен пораз, но и пласман во полуфиналео, каде што ќе ги чека подобриот од утрешниот дуел меѓу Атлетико Мадрид и Манчестер сити (англискиот клуб има 1:0 предност од првиот меч).