среда, 4 октомври 2023
ПочетнаАВТОБИЗ„Honda“ го претстави европскиот „Civic“ – хибрид со 184 ks (ФОТО/ВИДЕО)

„Honda“ го претстави европскиот „Civic“ – хибрид со 184 ks (ФОТО/ВИДЕО)

Новата, 11-та генерација на бестселерот на „Honda“ –  моделот „Civic“, беше претставена во САД во април 2021-ва година. Сега јапонскиот производител ја покажа европската верзија на моделот, чија продажба ќе започне на пролет.

На Стариот континент, автомобилот ќе биде достапен само со хибриден погон – „e: HEV“, со што „Honda“ продолжува да го следи својот план за електрификација на целата гама на модели за Европа до крајот на 2022-ра година.

Компанијата не дава точни податоци за димензиите на хибридниот „Civic“, но познато е дека американската верзија со 5 врати е долга 4.550 mm. Предниот капак е 25 mm помал од неговиот претходник, но поголемите стаклени површини обезбедуваат повеќе светлина во кабината.

Во споредба со претходната генерација на „Civic“, основата на A-столбот е поместена поназад и усогласена со средината на предните тркала. Највисоката точка на линијата на покривот е веќе пред претходниот модел, а малиот наклон на покривот кон задниот дел му дава на „Civic“ елегантен изглед на хечбек модел.

Новина е позицијата на надворешните ретровизори, кои веќе се поставени директно на предните врати. Ова е за да се намалат мртвите зони. Благодарение на подолгото меѓуоскино растојание од 35 милиметри, „Honda“ покажува дека не само што внатрешноста е попространа и поудобна, туку се подобруваат и динамиката и стабилноста на возењето.

Конструкцијата на задната врата е веќе изработена од пластика, што е новитет за „Civic“. Така, вратата е 20% полесна од претходниот модел, користејќи нова технологија на производство што го олеснува отворањето и затворањето. Поставувањето на шарките нанадвор, исто така, обезбедува почиста линија на покривот.

Хоризонталниот дизајн на контролната табла импресионира во внатрешноста. Ја нагласува ширината на кабината, која има за цел да пренесе етерично и отворено чувство на простор. „Honda“ се потпира на висококвалитетни материјали, вклучувајќи отвори во форма на саќе што се протегаат низ целата ширина на контролната табла. Новиот 10,2-инчен „HD“ дисплеј во боја е стандарден на „Advance“ ниво на опременост.

Централниот екран на допир на инфозабавниот систем сега е поголем – 9-инчен и се наоѓа повисоко за да се минимизираат движењата на очите на возачот. Паметните телефони со „Android Auto“ и безжичниот „Apple CarPlay“ може да се интегрираат во системот за информации и забава.

Новата „Honda Civic“ стандардно доаѓа со хибридна технологија „e: HEV“ (Hybrid Electric Vehicle). Користена е нова литиум-јонска батерија со 72 ќелии и два компактни и моќни електрични мотори во комбинација со новоразвиениот 2,0-литарски бензински мотор со директно вбризгување кој работи на циклусот Аткинсон.

Вкупната моќност на погонскиот систем е 184 коњски сили и 315 Nm вртежен момент. „Honda“ истакнува дека најновата верзија на моторот со внатрешно согорување има неколку иновации кои помагаат да се постигне термичка ефикасност од 41% – една од највисоките вредности за масовно произведени патнички возила.

Системот автоматски избира еден од трите достапни режими на работа – „EV“, „Hybrid“ и „Engine“. Возачот потоа може да избере од четирите режими на возење – „Eco“, „Normal“, „Sport“ и „Individual“, а вториот овозможува посебни поставки на моторот, менувачот и таблата со инструменти.

Менувачот со фиксен однос, кој е контролиран од специјална контролна единица, го оптимизира возењето во сите ситуации и му овозможува на „Civic e: HEV“ да постигне комбинирана потрошувачка на гориво од 5 l / 100 kV и емисија на CO2 под 110 g / km. Благодарение на зголеменото меѓуоскино растојание од 35 mm и пошироката задна патека, новиот „Civic“ ќе понуди уште подобро управување. Новите топчести спојки со ниско триење и ревидираните предни амортизери ја подобруваат динамиката на возењето.

Моделот е опремен и со огромен број системи за помош. Со нова предна камера со широк агол од 100 степени и подобрена технологија за откривање пречки, се откриваат пешаци, маркери за лента и други возила, вклучувајќи мотоцикли и велосипеди. За прв пат, новиот „Civic“ е опремен и со сонарни сензори – четири напред и четири назад.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП