понеделник, 3 октомври 2022
ПочетнаЗДРАВЈЕКои здравствени проблеми ги олеснува јаболковиот оцет?

Кои здравствени проблеми ги олеснува јаболковиот оцет?

Оцетот, освен што е одличен за вашата салата, може да послужи и како лек.

Најдобро е да сипете две до три лажици во чаша млака вода и да го испиете тој напиток на празен стомак, а ако сакате да ослабите и да го забрзате метаболизмот, тоа можете да го правите пред секој оброк.

Јаболковиот оцет можете да го користите за:

– намалување на зачестените инфекции на грлото и синусите

– намалување на зголеменото ниво на холестерол во крвта

– лекување на акните, мозолчињата и отстранување на првутот

– заштита на слузокожата и желудникот и цревата од труење со храна

– зголемување на имунитетот и заштита од алергии

– како превентивно средство против замор на мускулите по напорните тренинзи

– забрзување на метаболизмот и слабеење

– подобро варење

– олеснување на симптомите на артритис и гихт

– спречување на појавата на уринарни каменчиња и воспаленија

– елиминација на непријатниот здив и избелување на забите

– осветлување на косата

– олеснување на јадеж по убод од инсект

– отстранување на брадавици – натопете памук и оставете го на брадавицата преку ноќ

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП