понеделник, јануари 17, 2022
ПочетнаЗДРАВЈЕДомашен лек кој ќе ви помогне при кашлица и воспаление на грлото

Домашен лек кој ќе ви помогне при кашлица и воспаление на грлото

Со ладните денови кои полека почнаа да доаѓаат пристигнува и сезонатата на настинки. Овој домашен лек од природни состојки делува против кашлицата и болките во грлото.

Направете домашен лек кој ќе ги отстрани сите симптоми на настинка, без потреба за одење на лекар.

Состојки за лекот против кашлица и болка во грлото:

– мед

– ѓумбир (свеж или во прав)

– бибер

– билката темјан (свеж или во прав)

Постапка:

1. Помешајте нешто повеќе од 100 гр мед со двојно помалку топла вода.

2. Додадете ги темјанот, биберот и ѓумбирот, околу 20 гр од секој. Измешајте ги состојките, мешајте брзо отприлика две минути или додека не забележите дека структурата е еднаква.

Ваквата смеса може да стои неколку недели на ладно и суво место и во добро затворен сад. Наведената количина е доволна за неколку денови, а доколку е потребно, потоа можете да направите нова залиха.

Прпорачаната количина за консумирање е три до пет кафени лажици дневно, и во зависност од сериозноста на вашата состојба, слободно проценете ако ви е потребна и поголема количина од препорачаната.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,751фановиЗаследи
2,158следбенициЗаследи
1,420следбенициЗаследи