петок, јануари 21, 2022
ПочетнаЗДРАВЈЕШто се случува во телото по два дена без цигари

Што се случува во телото по два дена без цигари

Ако веќе сте се обиделе да ги оставите цигарите, а не сте успеале … знаете тоа колку може да биде тешко. Никотинот ви одзема драгоцен дел од кислородот, го забавува и го намалува производството на колаген, кожата ја губи еластичноста и сјајот и изгледате уморни колку и да спиете.

Сепак, ситуацијата може да се подобри. Еве што се случува два дена откако ќе престанете да пушите.

Дваесет минути по последната цигара, забрзаниот пулс на срцето се враќа во нормала, и високиот притисок предизвикан од никотинот опаѓа. Се намалува ризикот од срцев удар и згрутчување на крвта, и ако забележите, ќе видите дека стапалата и рацете ќе станат потопли.

Осум часа од последната цигара, концентрацијата на јаглерод моноксид во крвта се намалува, концентрацијата на кислород се зголемува, дишеме полесно и нашите мускули повеќе не се толку уморни.

Во текот на првиот ден без цигара, срцето ќе закрепне. Посилно ќе пумпа крв, а вашето тело ќе собере повеќе кислород.

Вториот ден ќе забележите дека храната и пијалоците имаат поинтензивен вкус, она кое што одамна сте го заборавиле бидејќи штетните материи од цигарите го намалиле чувството за вкус и мирис.

Сепак, вториот ден е денот кога се јавува првата сериозна криза. Телото работи напорно за да се ослободи од сите штетни материи кои останале во наследство од пушењето, нервозни сте и “жедни сте за само уште еден дим”.

Но, ако навистина одлучите да се откажете од пушењето, треба да издржите. Пијте многу вода, јадете овошје и зеленчук и останете надвор колку што можете.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП