четврток, 1 декември 2022
ПочетнаСПОРТБИЗМоќната Македонија ја растури Ерменија

Моќната Македонија ја растури Ерменија

Македонската фудбалска репрезентација стигна до својата четврта победа во квалификациите за СП во Катар во 2022, откако дојдовме до убедлива 5:0 победа на гости кај Ерменија во Ереван за да ги задржиме шансите за бараж за квалификации на Мундијалот во Катар.

Енис Барди со капитенската лента, имаше хет-трик против Ерменците, а Александар Трајковски и Милан Ристовски ги дотолчија Ерменците за одлична победа на момците на селекторот Благоја Милевски и привремено второ место на табелата зад Германците.

Шансите за второто место ќе ги бараме во недела против Исланд во последното коло, но прво треба да се надеваме дека Исланѓаните ќе можат да направат проблем на Романија на вечерашниот меч, бидејќи со евентуална победа Романците ќе се пред нас на табелата, и со лесно последно коло против Лихтенштајн.

Дека во Ереван македонските репрезентативци се дојдени по победата стана јасно, со подобра игра од стартот на мечот, која во 22. минута Ашковски со фантастичен продор ја круниса со асистенција за Трајковски за 1:0. Во 36. минута од мечот, Елиф Елмас имаше убаво проигрување со Барди, кој постигна убав гол од далечина, а до крајот на полувремето имавме уште неколку добри шанси.

Во второто полувреме, Ерменците се обидоа да се вратат во игра, но во 66. минута по една убава акција, Барди беше фаулиран во шестнасетникот и мајсторски го изведе пеналот. Милан Ристовски во 79. минута само стави сол на раната на домаќините, кои исто така сонуваат за прв настап на Светско првенство, пред Барди да го комплетира хет-трикот во 90. минута со втор гол од пенал.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП