петок, јануари 21, 2022
ПочетнаКОРОНАНови 393 случаи на коронавирус, 20 лица починаа

Нови 393 случаи на коронавирус, 20 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 393 нови случаи на коронавирус, 397 оздравени, а 20 лица починаа, информира Министерството за здравство. Направени се 2.974 тестирања.

Според податоците, девет починати лица од Скопје (52, 54, 54, 69, 75, 80, 81, 82 и 84), по две починати лица од Куманово (82 и 86), Струга (56 и 68) и Велес (69 и 76) и по едно починато лице од Кавадарци (63), Гостивар (69), Кичево (68), Крива Паланка (70) и Свети Николе (62). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“ пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 21.9.2021 до 2.10.2021 година. Регистрирани се 3 лица од Скопје и 2 лица од Тетово на возраст од 52 до 78 години. Од пријавените лица, 4 се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.311.162 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 193.846 бројката на оздравени пациенти е 176.278, на починати е 6.783, а бројот на активни случаи изнесува 10.785.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП