среда, 1 февруари 2023
ПочетнаЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕПорано тоа беа младиот Бред Пит и Ди Каприо, а како изгледа...

Порано тоа беа младиот Бред Пит и Ди Каприо, а како изгледа денес совршено згоден маж?

Што го прави мажот убав? Како изгледа физички совршен маж? Во последните децении најпознатите машки икони за убавина во западниот свет беа синооките sвезди од големиот екран, како Бред Пит или Леонардо ди Каприо, но идејата за тоа како изгледа совршениот маж се менува во услови кога светот на филмот и модата прифаќа поголема разновидност.

Во целиот свет идеализираниот стандард на убаво обликуван човек ретко го одразува телото на просечниот човек. Сепак, социјалните мрежи, како „Тик-ток“, помагаат да се промени стандардот за машка убавина претставувајќи мажи што претходно немале шанса.

На пример, британскиот модел, активист и ѕвезда на „Тик-ток“, Бен Џејмс, смета дека е променет начинот на кој гледаме на мажите. Во 2019 година како плус сајз модел тој учествуваше во рекламна кампања за брендот Simply Be, се појави заедно со други модели, а исто така работеше со Тед Бејкер и Асос. Џејмс вели дека неговата работа им нуди утеха и самодоверба на младите мажи, на кои тој им вели дека се барани и ценети.

Сепак, и покрај константниот успех на традиционално згодните, се отвора нова норма за машки стандард за убавина. Постарите модели бележат значително зголемување на популарноста.

Секако, луѓето се навикнати на конвенционално убавите „сребрени лисици“ што го красеа филмското платно, како Пирс Броснан и Џорџ Клуни, но сега постарите машки модели често се користат во рекламни кампањи и на модните писти.

Машкиот модел Орландо Хобечи неодамна изјави за „Гардијан“: „Пред речиси четири години забележав зголемување на побарувачката на постарите модели“.

„Одеднаш се појави интерес за приказните на повозрасните луѓе“, вели тој.

Според Хобечи, подолгиот животен век направил разлика. „Возраста повеќе не е она што беше порано. Во последните 30 години видовме студени млади луѓе како остарени – сега можете да бидете постари, а сè уште да бидете кул“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП