20 април, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОЛЕ: Динамо Загреб и Звезда со победи на гости, Леверкузен го понижи...

ЛЕ: Динамо Загреб и Звезда со победи на гости, Леверкузен го понижи Селтик

Динамо Загреб и Црвена звезда обезбедија важни гостински победи во второто коло во Лига Европа, покажувајќи дека амбициите се сигурно да се мине групната фаза и да се „презими“ во европските натпреварувања.

Динамо, по домашниот пораз од Вест хем, на гостувањето кај Генк во Белгија стигна до убедлива 0:3 победа. Иванушец уште во 10. минута им донесе водство, за Бруно Петковиќ во финишот на полувремето да зголеми на 0:2. Петковиќ од пенал во 67. минута ја потврди победата.

Звезда пак, го осигура првото место во својата група, откако на блиското гостување на бугарскиот шампион Лудогорец славеше с0 0:1 со голот на Канга.

Лацио рутински стигна до 2:0 победа над Локомотив Москва, Вест хем со 2:0 беше подобар од Рапид Виена, додека Баер Леверкузен во Шкотска стигна до убедлива 0:3 победа против Селтик.