среда, јануари 19, 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАМАКЕДОНИЈААвстрија испрати конвој од пожарникари и возила

Австрија испрати конвој од пожарникари и возила

Во раните утрински часови пристигна првата група од конвојот на Австрија со Тимовите за заштита од пожари составена од 60 припадници и 20 возила, додека втората група се очекува да пристигне во текот на денот, информира Дирекцијата за заштита и спасување.

Вкупниот број од австрискиот конвој е составен од 136 лица, 16 возила, 24 камиони, едно амбулантно возило, две АТВ и девет приколки.

Конвојот беше пречекан од претставници на Дирекција за заштита и спасување на граничниот премин Табановце и упатен во една од најкритичните места опфатени со пожари во источниот дел на државата.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,744фановиЗаследи
2,161следбенициЗаследи
1,419следбенициЗаследи