четврток, 19 мај 2022
ПочетнаКОМПАНИИГолемата побарувачка на чипови донесе рекорден приход на „TSMC“

Големата побарувачка на чипови донесе рекорден приход на „TSMC“

Тајванската компанија Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) објави раст од 11% на кварталниот профит и рекордни приходи, поддржани од пандемискиот скок на глобалната побарувачка за чипови за разни уреди, како што се паметните телефони и лаптопи.

Нето добивката на „Taiwan Semiconductor Manufacturing Company“, најголемиот снабдувач на чипови во светот и главен подизведувач на „Apple“, се искачи на 134,4 милијарди тајвански долари (4,81 милијарди долари) од 120, 8 милијарди нови тајвански долари пред една година.

Износот се покажа дека е под просечната прогноза на аналитичарите за 136,5 милијарди долари, дадена од 19 аналитичари и собрана од „Refinitiv“.

Бизнисот на „TSMC“ беше поддржан од глобалниот недостиг на чипови што ги принуди производителите на автомобили да го намалат производството и ги погодија производителите на паметни телефони, лаптопи и друга електроника за време на пандемијата.

Приходите за кварталот се зголемија за 28% до рекордни 13,29 милијарди долари.

Тајванската компанија, која исто така произведува чипови за „Qualcomm“, претходно навести дека планира голема експанзија во следните три години, додека телекомуникациската технологија од петтата генерација (5G) и апликациите за вештачка интелигенција ја поддржуваат глобалната побарувачка за напредни чипови.

Цената на „TSMC“, која е на 11-то место во светот според пазарната капитализација, се зголеми за скоро 16 проценти од почетокот на годината, давајќи и на компанијата пазарна вредност од 567 милијарди долари, а тоа е двапати повеќе од „Intel“.

На последниот берзански ден вредноста на акциите на „TSMC“ го заврши тргувањето со 0,16% раст.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП