петок, јануари 21, 2022
ПочетнаКОРОНАНови 53 случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Нови 53 случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 53 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 111 оздравеа, соопшти Министерството за здравство.

Во последните 24 часа се направени 2.691 тестирања, а регистрирани се 53 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 29, Прилеп – 7, Куманово – 4, Битола, Гостивар, Охрид и Кичево – по 2,Тетово, Кочани, Радовиш, Берово и Валандово – по 1.

Пријавени се вкупно 13 починати лица: 5 лица од Скопје (51г,63г,68г,81г и 88г), 3 лица од Струмица (62г,74г и 88г), 2 лица од Битола (68г и 82г) и по едно лица од Тетово (71г), Гостивар (80г) и Струга (81г). Од пријавените, 4 лица се починати во домашни, а останатите 9 во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 785.345 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.169, бројката на оздравени пациенти е 147.301, на починати е 5.369, а бројот на активни случаи изнесува 2.499.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП