29 мај, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАРекордни 50 лица починати од коронавирус во последните 24 часа

Рекордни 50 лица починати од коронавирус во последните 24 часа

Во последните 24 часа во Македонија од коронавирус починаа 50 лица, што е рекорден број смртни случаи од почетокот на пандемијата.

Во истиот период потврдени се 1.320 нови случаи, а оздравени се 457 пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Најголем број од починатите, 19, се од Скопје (95г,92г,86г,84г,81г,80г,80г,78г,76г,75г,73г,73г,70г,70г,68г,62г,61г,60г,58г).

Четворица починати се од Кичево (63г,62г,56г,53г), по тројца пациенти од Куманово (74г,74г,56г), Битола (73г,69г,55г), и Штип (82г,67г,53г), по двајца од Прилеп (82г,53г), Велес (77г,70г), Струмица (84г,74г) , Кочани (66г,63г) и Крива Паланка (77г,53г), а по еден пациент е пријавен од Тетово (46г), Гостивар (65г), Кавадарци (65г), Охрид (58г), Струга (72г), Неготино (62г) и Ресен (76г).

46 пациенти се починати во болнички услови, додека  четворица пациенти се починати во домашни услови.

Направени се 4.174 тестирања, а најголем број случаи се потврдени во Скопје – 580.

Во Битола – 113, Куманово – 75, Прилеп – 59, Велес – 50, Охрид – 43, Кавадарци – 41, Тетово – 38, Гостивар – 36, Струмица – 32, Штип – 31, Кочани – 30, Гевгелија – 27, Ресен – 24, Кичево – 22, Радовиш – 14, Струга – 13, Берово – 12, Неготино – 10, Крива Паланка и Валандово – по 9, Виница – 8, Богданци – 7, Делчево – 6, Свети Николе и Македонски Брод – по 5, Дебар, Пробиштип, Демир Капија и Демир Хисар – по 4, Крушево – 3, Кратово и Пехчево – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 633.407 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 132.740, бројката на оздравени пациенти е 108.197, на починати е 3.860, а бројот на активни случаи изнесува 20.683.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП