Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

Научниците го открија одговорот на вечното прашање: Што го поттикнува мажот на секс?

Време: 12:06

Датум: септември 16, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Научниците откриле ензим во мозокот на мажите кој е одговорен за нивниот сексуален нагон. Тие веруваат дека откритието може да помогне во терапијата и ревитализацијата на сексуалниот нагон.

Студија од Универзитетот “Nortwestern” откри каква улога има ензимот ароматаза кај мажите. Овој ензим го претвора хормонот тестостерон во естроген. Овие два хормони се познати како машки и женски хормони, но производството на естроген е клучно за сексуалната функционалност кај мажите.

Естрогенот му е потребен на човекот за да го подигне либидото и е клучен за еректилната функција. Без естрогенот произведен од тестостерон, мажот страда од недостаток на сексуален нагон.

Научниците открија дека ароматазата се произведува од еден ген, Cyp19a1, што отвора можност за насочување токму на тој ензим. Со успешно изолирање на генот одговорен за создавање на ароматаза, научниците се надеваат дека ќе развијат лекови кои, на пример, ќе ја намалат зависноста од секс или малото либидо кај мажите.

Улогата на ароматазата во мозокот веќе беше предмет на повеќе научни студии, а научниците досега се бореа да ја откријат улогата на овој ензим во машкиот мозок. Откритието направено во оваа студија е всушност голема работа.

“Ова е првото клучно откритие што објаснува како тестостеронот го стимулира сексуалниот нагон. За прв пат, јасно покажавме дека претворањето на тестостерон во естроген во мозокот е критично за одржување на полна сексуална активност или желба кај мажите. Ароматозата го придвижува ова”, објаснува д-р Сердар Булун од споменатиот универзитет.

Она што научниците го направија во експериментот е дека тие извадија ген што произведува ароматоза од мозокот на машки глувци, а потоа ги ставија во кафез со женски глувци. Сексуалната активност драстично опадна по тој третман, иако машките глувци имаа зголемено ниво на тестостерон.

Исто така е јасна индикација дека претворањето на тестостерон во естроген има јасен ефект врз сексуалниот нагон.

Машките глувци практично го изгубија целиот интерес за секс, вели д-р Хонг Жао, коавтор на студијата.

Импликациите од студијата покажуваат дека стекнатото знаење може да се примени не само кај мажи со недостаток на ароматаза, туку и за контрола на сексуалниот нагон.

Постоечките лекови имаат сериозни несакани ефекти, а ваквиот селективен лек ќе го елиминира проблемот.

Студијата е објавена во научното списание „Endocrinology“.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

  Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

  Забава во градината со соседите, игра со внуците или пак можеби прв состанок со новата љубов? Дури и на зрела возраст, нашиот секојдневен живот може…

 • Додадете го овој зачин во јогуртот: Ќе ги изгубите килограмите и ќе го уништите лошиот холестерол

  Додадете го овој зачин во јогуртот: Ќе ги изгубите килограмите и ќе го уништите лошиот холестерол

  Научниците овој ефект го објаснуваат со тоа што овој зачин содржи изобилство од фитосфероли кои имаат способност да го апсорбираат холестеролот, а содржи и материи…

 • Напиток од три состојки кој топи килограми

  Напиток од три состојки кој топи килограми

  Состојките на овој неверојатен напиток можеби нема да ви се допаднат многу, но тој се покажа како делотворен пијалок кој го тестирале многумина и линијата…

 • Зошто некои народи се повитки од другите?

  Зошто некои народи се повитки од другите?

  Цел свет верува дека Французинките се витки, а облините на бразилските жени го привлекуваат вниманието на цела планета. Која е тајната на нивниот изглед? Ви…

 • Ако го пиете овој напиток ќе заборавите на срцевите болести и инфарктот

  Ако го пиете овој напиток ќе заборавите на срцевите болести и инфарктот

  Чајот од преградите во внатрешноста на оревот делува против запушувањето на коронарните артерии, срцевите болести и температурата. Стеснувањето на коронарните артерии често е резултат од…

 • Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

  Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

  Овој напиток има мноштво благодети за здравјето, но покрај тоа помага и за одржување на посакуваната телесна тежина и одлично делува на кожата. Семето од…

 • Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важни проблеми!

  Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важни проблеми!

  Еве што се лекува оваа комбинација… Болно грло Ослободете се од болката во грлото така што во чаша топла вода ќе помешате една лажица сок…

 • Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Овој природен препарат благотворно влијае на целиот организам, а многу едноставно се подготвува… Овој лек го одржува оптималното здравјето на целиот организам – ги чисти…

 • Целиот свет полуде по рецептот од две состојки кој ги отстранува мастите

  Целиот свет полуде по рецептот од две состојки кој ги отстранува мастите

  Доколку страдате од вишок масти, тогаш овој рецепт е одличен за вас… Поради брзиот начин на живот, лошата исхрана и недостатокот на физичка активност зголемените…

 • Откријте ја новата Цевитана со вкус на лимон и ѓумбир

  Откријте ја новата Цевитана со вкус на лимон и ѓумбир

  Светот на вкусови на Витаминка е збогатен со уште еден нов производ. Новата Цевитана експлодира со цитрусен вкус кој е зачинет со ѓумбир, влевајќи свежина…