Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

5 совети како да ја исфрлите негативната енергија од секојдневниот живот

Време: 11:20

Датум: септември 16, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Светот околу нас се менува со голема брзина. Темпото кое ни го наметнуваат секојдневните обврски е жестоко, особено ако живеете во град.

Лошата исхрана дополнително го слабее организмот и придонесува кон се поголемо количество негативна енергија. За да ја растоварите вашата психа и организам, придржувајте се кон следните пет совети како да ја исфрлите цела негативна енергија од телото, а притоа да останете верни на своите секојдневни обврски.

1. Длабоко вдишете и издишете

Колку ова да ви се чини смешно, има ефект. Засолнете се на минутка во некоја тивка просторија или ходник и длабоко вдишете и издишете неколку пати. На тој начин вашите отчукувања на срцето ќе се смират, а мозокот ќе добие информација дека се е во ред. Лошите вести отпрвин ви се чинат како да е крај на светот, но во тој момент прво што треба да направите е да запрете, да затворите очи и длабоко да дишете. Запомнете, се ќе биде во ред.

2. Појадок

Иако знаеме дека појадокот е најважниот оброк за подобро да се подготвиме за новиот работен ден, повеќето луѓе не појадуваат, или денот го почнуваат со пиење кафе на празен желудник, што е една од најлошите утрински навики. Интегралната кифла што сте ја купиле во пекарница не е лош избор, но на тоа пециво треба да се додаде барем уште еден јогурт, варено јајце или грст житарки. Со квалитетен појадок ќе му олесните на организмот да се бори со секојдневните предизвици.

3. Вежбање, играње, пеење

Која било активност која ве растоварува е добредојдена. Некому е тешко да се натера на вежбање по напорниот работен ден, особено ако работи физички работи. Меѓутоа, колку и да не ви се станува од каучот, пуштете си ја омилената песна. Не се вели залудно, „во здраво тело, здрав дух“. Трчајте, возете ролерки, велосипед, танцувајте дома или пејте под туш, се со цел под итно да се ослободите од негативната енергија.

4. Изградете си свое место за опуштање

Прво размислете што најдобро ве опушта. Тоа може да биде музика, шолја чај, разговор со пријатели, топла купка, миризливи свеќи… Уредете едно катче во домот или на работното место каде ќе можете да се опуштите. Најбитно е да откриете што ве опушта.

5. Изразете ги своите мисли и чувства

Понекогаш проблемот се наоѓа некаде длабоко во нас и често некаква секојдневна грижа околу некоја работа ќе го прекрие тој извор на негативна енергија, кој всушност е вистинска причина за стрес и незадоволство. Ако тешко се отворате кон своите блиски, обидете да ги запишувате своите мисли, бидејќи водењето дневник е еден од најдобрите издувни вентили. Со исчитување на сопствените мисли можеби ќе откриете која е вистинска причина за негативната енергија и на тој начин лесно ќе дојдете до решение на своите проблеми. Разговарајте со блиските и олеснете си ја душата бидејќи оние кои ве сакаат ќе ви дадат најдобар совет како да се ослободите од своите грижи

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Излечете ги цистите и миомите со помош на оваа магична билка

  Излечете ги цистите и миомите со помош на оваа магична билка

  Луѓето порано верувале дека оваа билка ја штити куќата од удар од гром, пожар, болести, вештерки и вампири. Но, ова е и природен лек за…

 • Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

  Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

  Забава во градината со соседите, игра со внуците или пак можеби прв состанок со новата љубов? Дури и на зрела возраст, нашиот секојдневен живот може…

 • Додадете го овој зачин во јогуртот: Ќе ги изгубите килограмите и ќе го уништите лошиот холестерол

  Додадете го овој зачин во јогуртот: Ќе ги изгубите килограмите и ќе го уништите лошиот холестерол

  Научниците овој ефект го објаснуваат со тоа што овој зачин содржи изобилство од фитосфероли кои имаат способност да го апсорбираат холестеролот, а содржи и материи…

 • Напиток од три состојки кој топи килограми

  Напиток од три состојки кој топи килограми

  Состојките на овој неверојатен напиток можеби нема да ви се допаднат многу, но тој се покажа како делотворен пијалок кој го тестирале многумина и линијата…

 • Зошто некои народи се повитки од другите?

  Зошто некои народи се повитки од другите?

  Цел свет верува дека Французинките се витки, а облините на бразилските жени го привлекуваат вниманието на цела планета. Која е тајната на нивниот изглед? Ви…

 • Ако го пиете овој напиток ќе заборавите на срцевите болести и инфарктот

  Ако го пиете овој напиток ќе заборавите на срцевите болести и инфарктот

  Чајот од преградите во внатрешноста на оревот делува против запушувањето на коронарните артерии, срцевите болести и температурата. Стеснувањето на коронарните артерии често е резултат од…

 • Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

  Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

  Овој напиток има мноштво благодети за здравјето, но покрај тоа помага и за одржување на посакуваната телесна тежина и одлично делува на кожата. Семето од…

 • Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важни проблеми!

  Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важни проблеми!

  Еве што се лекува оваа комбинација… Болно грло Ослободете се од болката во грлото така што во чаша топла вода ќе помешате една лажица сок…

 • Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Овој природен препарат благотворно влијае на целиот организам, а многу едноставно се подготвува… Овој лек го одржува оптималното здравјето на целиот организам – ги чисти…

 • Целиот свет полуде по рецептот од две состојки кој ги отстранува мастите

  Целиот свет полуде по рецептот од две состојки кој ги отстранува мастите

  Доколку страдате од вишок масти, тогаш овој рецепт е одличен за вас… Поради брзиот начин на живот, лошата исхрана и недостатокот на физичка активност зголемените…