Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Кои работи го уништуваат нашиот имунитет?

Време: 09:23

Датум: септември 16, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

За добар имунитет кој функционира правилно, неопходно е редовно и секојдневно да се грижиме за правилната функција и одмор на телото.

Имунитетот се состои од низа на многу сложени процеси кои на комплексен начин се борат со страните организми во телото и ги отстрануваат со цел да им овозможат на органите непречено да си ја вршат својата работа. За да го зачуваме имунитетот потребно е да се трудиме што помалку да се наоѓаме во доленаведените ситуации, бидејќи така ќе бидеме многу посигурни дека имаме здрав имунитет кој функционира правилно и кој штити од разни заболувања.

Кои се тивките убијци на имунитетот?

Осаменост

Според научниците, осаменоста е влијателен тивок убиец на имунитетот. Без разлика на обврските кои ги имате, ако се дружите повеќе со вашите блиски и пријатели, ќе имате посилен имунитет. Бројни истражувања покажале дека осамените луѓе се многу посклони кон разни заболувања.

Антибиотици

Честото користење на антибиотици е голем уништувач на имунитетот. Антибиотиците треба да се користат кај бактериските инфекции и само толку колку што е пропишано. Непотребното земање на антибиотици или земањето на антибиотици како превентива ќе го намали имунитетот и ќе биде потребно многу време додека тој се врати на нормала. Не случајно лекарите велат дека антибиотикот е „меч со две острици”

Физичка неактивност

До еден час дневна физичка активност е онаа минимална граница за одржување на здрав имунитет. Со физичката активност циркулацијата е подобра и имунитетот поефикасен. Затоа е важно да се знае дека луѓето кои секојдневно седат и не се физички активни имаат многу поголем ризик од заболување со разни бактерии или вируси за разлика од оние луѓе кои се физички доста активни.

Нередовно спиење

Нередовното и недоволното спиење се едни од главните причини за лош имунитет. За правилно функционирање на имунитетот неопходно е и добар одмор. Секое оптеретување на организмот значи и ризик од многу заболувања, бидејќи имунитетот не е во состојба да не одбрани.

Нездрава исхрана

За ова не е потребно многу да зборуваме. Самите знаете дека и покрај се, сепак на прво место останува здравата исхрана како важен градивен елемент на добриот имунитет. Правилната исхрана, односно практикувањето на редовен внес на овошје и зеленчук се правило број еден за здрав имунитет, здрав организам и здрав дух.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Зошто некои народи се повитки од другите?

  Зошто некои народи се повитки од другите?

  Цел свет верува дека Французинките се витки, а облините на бразилските жени го привлекуваат вниманието на цела планета. Која е тајната на нивниот изглед? Ви…

 • Ако го пиете овој напиток ќе заборавите на срцевите болести и инфарктот

  Ако го пиете овој напиток ќе заборавите на срцевите болести и инфарктот

  Чајот од преградите во внатрешноста на оревот делува против запушувањето на коронарните артерии, срцевите болести и температурата. Стеснувањето на коронарните артерии често е резултат од…

 • Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

  Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

  Овој напиток има мноштво благодети за здравјето, но покрај тоа помага и за одржување на посакуваната телесна тежина и одлично делува на кожата. Семето од…

 • Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важни проблеми!

  Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важни проблеми!

  Еве што се лекува оваа комбинација… Болно грло Ослободете се од болката во грлото така што во чаша топла вода ќе помешате една лажица сок…

 • Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Овој природен препарат благотворно влијае на целиот организам, а многу едноставно се подготвува… Овој лек го одржува оптималното здравјето на целиот организам – ги чисти…

 • Целиот свет полуде по рецептот од две состојки кој ги отстранува мастите

  Целиот свет полуде по рецептот од две состојки кој ги отстранува мастите

  Доколку страдате од вишок масти, тогаш овој рецепт е одличен за вас… Поради брзиот начин на живот, лошата исхрана и недостатокот на физичка активност зголемените…

 • Откријте ја новата Цевитана со вкус на лимон и ѓумбир

  Откријте ја новата Цевитана со вкус на лимон и ѓумбир

  Светот на вкусови на Витаминка е збогатен со уште еден нов производ. Новата Цевитана експлодира со цитрусен вкус кој е зачинет со ѓумбир, влевајќи свежина…

 • Што да се јаде по 40-тата година и да се слабее?

  Што да се јаде по 40-тата година и да се слабее?

  Четириесет годишната возраст е една од најважните граници во животот кога процесите во телото се менуваат, па затоа се препорачуваат неколку совети за намалување на килограмите. Доколку…

 • Чудо од сок: За пет дена три килограми помалку

  Чудо од сок: За пет дена три килограми помалку

  Овој сок помага при согорувањето на калории и го храни вашето тело со витамини и минерали. Освен тоа, магдоносот го подобрува варењето и исфрлувањето на…

 • Една голтка дневно прави чуда за вашиот црн дроб

  Една голтка дневно прави чуда за вашиот црн дроб

  Црниот дроб е исклучително важен орган бидејќи го презема производството на протеини во крвта, и учествува во процесот на нејзиното обновување. Освен тоа, помага во…