понеделник, 11 декември 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАТим се врати од 0-2 и го освои Ју-Ес опен

Тим се врати од 0-2 и го освои Ју-Ес опен

Доминик Тим ја освои титулата на Ју-Ес опен. Австриецот во финалето, во пет сета го победи Александар Зверев со 2/6, 4/6, 6/4, 6/3, 7/6. Тим од четвртиот обид ја освои својата шрва гренд слем титула, претходно два пати губеше од Надал на Ролан Гарос и еднаш од Ѓоковиќ на Австралија опен.

Тим е првиот тенисер пред по 1990 година кој успеал да освои гренд слем трофеј. Изто така тој е првиот кој успеал да направи пресврт на Ју-Ес опен и од 0-2 да го освои трофејот.

Тим на најновата АТП листа ќе остане не третото место меѓутоа ќе ја намали предноста во однос на Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП