26 февруари, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАПо 10 години, Лејкерси во финалето на Западот!

По 10 години, Лејкерси во финалето на Западот!

Првпат од 2010 година, Лос Анџелес лејкерс се пласираа во финалето на Западната конференција, откако со 4:1 ги исфрлија Хјустон рокетс по убедливата саботна 119:96 победа.

Овојпат, Лејкерси не сакаа да има никаков сомнеж кој ќе победи, откако по првата четвртина имаа 35:20 предност, а на почетокот на последната четвртина имаа дури 30 поени предност (101:71). Леброн Џејмс беше најдобар за Лејкерси со 29 поени, 11 скока и 7 асистенции, Кајл Кузма додаде 17 поени, додека кај Рокитс најдобар беше Џејмс Харден со 30 поени.

Ова е прв пласман во финале на Западот за Џејмс, кој вели дека знае што значи оваа победа.

„Сфаќам дека верните навивачи мислеа дека и тука ќе потфрлиме, посебно бидејќи последната деценија беше без плејоф или без дуел за титули. Јас сум среќен што сум мал дел од овој тим и што можам да помогнам да одиме напред“, изјави Џејмс.

За место во големото финале, Лејкерси ќе се борат со подобриот од дуелот меѓу Лос Анџелес клиперс и Денвер нагетс, дуел во кој Клиперс имаат 3.2 предност пред вечерниот меч.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП