Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

Следната година „Huawei“ ќе го лансира својот оперативен систем за смартфони

Време: 13:03

Датум: септември 11, 2020

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Huawei Technologies“ ќе го лансира својот мобилен оперативен систем „Harmony“ во паметните телефони веќе следната година, изјави шефот за деловната активност на компанијата со потрошувачки уреди, цитиран од „Reuters“.

„Harmony OS“ се смета од компанијата за своја шанса да го замени оперативниот систем на „Google“ – „Android“.

Ричард Ју ги откри вестите за време на годишната конференција за програмери на „Huawei“, што се одржува во кинескиот град Донгуан. Исто така, објави дека компанијата има верзија „2.0“ на системот, кој беше претставен минатата година. „Huawei“ планира да отвори бета верзија за развивачите на апликации за паметни телефони во декември.

Додавањето на „Huawei“ на црната листа на САД во минатата година го спречи „Google“ да понуди техничка поддршка за новите телефони на кинеска компанија со „Android“, како и ограничување на пристапот до „Google Mobile Services“ (GMS).

Како резултат, падна продажбата на паметните телефони на компанијата во странство, иако подоцна „Huawei“ успеа да се компензира со посилната продажба на својот домашен пазар. Ју најави дека гигантот минатата година продал 240 милиони паметни телефони, но додаде дека недостатокот на софтвер влијае на компанијата во последните месеци.

„Huawei“ го рекламира „Harmony“ како платформа за многу уреди, вклучувајќи часовници, лаптопи и паметни телефони, наместо само како конкурент на „Android“.

Во август, САД ги проширија претходните ограничувања за да спречат „Huawei“ да добие пристап до чипови без посебна лиценца. Случајот опфаќа и чипови произведени од странски компании, кои, сепак, користат американски софтвер или технологија.

Аналитичарите велат дека мерките ја загрозуваат „круната“ на „Huawei“ како најголем производител на паметни телефони во светот, титула што ја освои оваа година, а неговиот бизнис со паметни телефони може целосно да исчезне доколку не најде начин за снабдување со полупроводници.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Просечната цена на паметните телефони скокна за 10%

  Просечната цена на паметните телефони скокна за 10%

  Просечната цена на паметните телефони ширум светот скокна за 10%, се вели во анализата на истражувачите на пазарот од „Counterpoint Technology“. Причината, како што се…

 • Јавниот долг на Велика Британија достигна рекордно ниво

  Јавниот долг на Велика Британија достигна рекордно ниво

  Британските јавни заеми се зголемија на 35,920 милијарди фунти (45,8 милијарди долари) во август, што е рекордно високо ниво за месец, иако е под пиковите…

 • Досега најмоќното сериско „Peugeot“: Пристигна „508 PSE“ со 360 „коња“ (ФОТО)

  Досега најмоќното сериско „Peugeot“: Пристигна „508 PSE“ со 360 „коња“ (ФОТО)

  Францускиот производител ја претстави продукциската верзија на концептот „508 Peugeot Sport Engineered“ од 2019-та година. Станува збор за најмоќниот „plug-in“ хибрид на „Peugeot“, а на…

 • НЛБ Банка ги повикува децата да цртаат за убавините на нашата земја по повод Месецот на штедење

  НЛБ Банка ги повикува децата да цртаат за убавините на нашата земја по повод Месецот на штедење

  Оваа година, по девети пат, НЛБ Банка го организира НЛБ Месецот на штедење на тема: „Ги истражуваме убавините на нашата земја со Тиби и Штуки!”.…

 • Европската комисија прави чекор напред во регулирањето на криптовалутите во блокот

  Европската комисија прави чекор напред во регулирањето на криптовалутите во блокот

  Како дел од новата иницијатива презентирана во четвртокот, Европската комисија ќе утврди јасни правила за криптовалутите, кои честопати не спаѓаат во рамките на традиционалното финансиско…

 • Уште еден енергетски гигант се подготвува да покаже „црвен картон“ на нафтата

  Уште еден енергетски гигант се подготвува да покаже „црвен картон“ на нафтата

  Француската енергетска групација „Total SE“ ќе престане да рафинира нафта во регионот на Париз и ќе инвестира над 500 милиони евра до 2024-та година, заменувајќи…

 • Прометот кај услугите во вториот кварал со пад од 34,8 отсто, кај туристичките агенции и туроператори од 99 отсто

  Прометот кај услугите во вториот кварал со пад од 34,8 отсто, кај туристичките агенции и туроператори од 99 отсто

  Прометот од продажба на услугите во второто тримесечје од годинава во однос на истиот период лани забележува пад од 34,8 отсто, објави Државниот завод за…

 • 7 врвни филмски наслови на репертоарот на А1 Drive-in киното

  7 врвни филмски наслови на репертоарот на А1 Drive-in киното

  Со најавата за отворање на A1 Drive-in киното на 29 септември со повеќекратниот оскаровец „Паразит“ (Parasite, 2019), A1 Македонија го објави и целосниот репертоар на…

 • Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

  Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

  Забава во градината со соседите, игра со внуците или пак можеби прв состанок со новата љубов? Дури и на зрела возраст, нашиот секојдневен живот може…

 • Мурињо: Помислив дека сум пораснал, но всушност голот беше за пет сантиметри понизок

  Мурињо: Помислив дека сум пораснал, но всушност голот беше за пет сантиметри понизок

  “Помислив дека сум пораснал, но всушност голот беше за пет сантиметри понизок. Голманите тоа веднаш го забележаа затоа што живеат меѓу стативите. Дојде делегатот и…