Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 1,002.02 -2.69%    GTC 1,790.00 -0.22%    KMB 7,013.87 -0.86%    MPT 69,998.51 2.6%    RMDEN15 99.00 0%    RMDEN16 99.00 0%    SBT 2,850.00 0.46%    STIL 74.00 -2.57%    TTK 1,350.00 0%    

„T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

Време: 12:05

Датум: август 8, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

„T-Mobile“ привлече повеќе месечни претплатници отколку што се очекуваше во вториот квартал и најави дека е пред својот конкурент „АТ&Т“, а со тоа стана втор по големина телекомуникациски оператор во САД, пренесува „Reuters“.

Бизнисот на компанијата се зголеми затоа што повеќе луѓе ги користеа своите услуги да останат поврзани и да работат од далечина за време на блокадата поради коронавирусот. Веста ја зголеми цената на акциите за 5,4% на 114,02 американски долари за време на последното берзанско тргувањето.

„T-Mobile“ објави дека е пред „АТ&Т“ во претплатничкиот сегмент, каде што клиентите плаќаат месечни сметки, како и во припејд услугите.

Компанијата објави дека има 98,3 милиони претплатници во овие категории, додека „АТ&Т“ имаше скоро 93 милиони во вториот квартал.

Податоците за клиентите на телекомуникациите во САД можат да бидат тешки за споредба, со оглед на варијациите во понудените планови. Од „АТ&Т“ одбија да коментира на оваа тема.

„T-Mobile“ додаде нови 253.000 претплатници кои плаќаат месечна сметка, споредено со 710.000 пред една година. Аналитичарите очекуваа 169.200 нови претплатници, според компанијата за истражување на пазарот „FactSet“.

Телекомот, кој го заврши своето спојување со „Sprint“ во април, за прв пат објави резултати за комбинираната компанија.

„T-Mobile“ објави дека повеќе од 10% од мрежниот сообраќај од месечните претплатници на „Sprint“ е префрлен на „T-Mobile“. Компаниите сакаат да привлечат клиенти ценовно ориентирани кон поевтини планови, откако пандемијата остави милиони луѓе во САД без работа.

Нето-добивката на „T-Mobile“ за вториот квартал падна на 110 милиони долари, или 9 центи за акција, од 929 милиони долари, или 1,09 долари за акција пред една година. Причината за ова е цената од спојувањето со „Sprint“.

Приходите скокнаа за 61 процент на 17,67 милијарди долари, над прогнозата на аналитичарите за 17,61 милијарди долари, според „Refinitiv“.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нова програма за лојалност за физички лица од ЛУКОИЛ Македонија

  Нова програма за лојалност за физички лица од ЛУКОИЛ Македонија

  Со „ЛУКОИЛ КЛУБ“ претвори ги поените во гориво  ЛУКОИЛ Македонија воведе нова програма за лојалност за физички лица наречена „ЛУКОИЛ КЛУБ“ преку која членовите на…

 • Газдата им се заблагодари на вработените со 13 милиони фунти

  Газдата им се заблагодари на вработените со 13 милиони фунти

  Шефот на компанијата ќе подели 10 милиони фунти (12,91 милиони долари) меѓу вработените како подарок за неговото пензионирање. Подарокот од извршниот директор на „Admiral“ Дејвид…

 • Цената на акциите на „HSBC“ достигна најниско ниво во последните 25 години

  Цената на акциите на „HSBC“ достигна најниско ниво во последните 25 години

  Акциите на „HSBC Holdings Plc“ забележаа пад на нивната вреднос под нивното ниво од последната финансиска криза пред повеќе од една деценија. Притисокот врз компанијата…

 • Трамп го одобри договорот на TikTok со Oracle и Walmart

  Трамп го одобри договорот на TikTok со Oracle и Walmart

  Претседателот на САД, Доналд Трамп го одобри договорот кој ќе овозможи апликацијата TikTok да продолжи да се користи во оваа земја, благодарение на новата компанија…

 • „Carnival Cruise Line“ ги откажува патувањата на почетокот на 2021-та година и продава бродови

  „Carnival Cruise Line“ ги откажува патувањата на почетокот на 2021-та година и продава бродови

  Компанијата „Carnival Cruise Line“ ги откажа патувањата на почетокот на 2021-ва година и продаде два нејзини брода, бидејќи Ковид-19 продолжува да има огромно влијание врз…

 • „LVMH“ го даде договорот за купување на „Tiffany“ за одобрување од ЕУ

  „LVMH“ го даде договорот за купување на „Tiffany“ за одобрување од ЕУ

  Гигантот за луксузни стоки „LVMH“ го достави договорот за одобрување за купување на американската компанија за накит „Tiffany & Со.“ пред Европската комисија. Во Брисел…

 • „Caixabank“ и „Bankia“ го создаваат најголемиот доверител во Шпанија

  „Caixabank“ и „Bankia“ го создаваат најголемиот доверител во Шпанија

  Шпанските банки „CaixaBank SA“ и „Bankia SA“ го одобрија нивното спојување, со што ќе се создаде најголемиот кредитор во земјата во услови на забрзани спојувања…

 • „Snowflake“ претвори тројца шефови на компанијата во милијардери

  „Snowflake“ претвори тројца шефови на компанијата во милијардери

  Акциите на „Snowflake“ објавија сериозен пораст на својата котација на берзата, со што тројца шефови на компанијата станаа милијардери. Компанијата, која е снабдувач на технологија…

 • Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина

  Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина

  Рудникот САСА итно започна со санација на последиците од  краткотрајно истекување на јаловишен материјал во локалниот речен тек, што се случи на што на 14.09.2020…

 • Авиокомпанијата „Norwegian“ ќе ги намали емисиите на CO2 за 45% до 2030-та

  Авиокомпанијата „Norwegian“ ќе ги намали емисиите на CO2 за 45% до 2030-та

  Норвешката авиокомпанија „Norwegian“ има намера да ги намали емисиите на јаглерод диоксид за 45% до 2030-та година во споредба со нивото од 2010-та година. Ова…