Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 1,002.02 -2.69%    KMB 7,013.87 -0.86%    MPT 69,998.51 2.6%    RMDEN15 99.00 0%    RMDEN16 99.00 0%    SBT 2,850.00 0.46%    STIL 74.00 -2.57%    TTK 1,350.00 0%    

Макартни вели дека тој и Ленон останале пријатели до крајот

Време: 09:14

Датум: август 6, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Сер Џејмс Пол Макартни верува дека луѓето погрешно ја просудуваат неговата улога во распадот на „Битлси“. Тој е свесен дека многу фанови мислат членовите на легендарниот бенд меѓусебно се мразеле кога се разделиле, но вели дека таквата перцепција за настаните е погрешна.

Во интервју за магазинот „Џи-кју“ Пол рече: „Мислам дека кога Битлси се распаднаа, постоеше заблуда дека сите ние сме се мразеле едни со други.

„Сега сфаќам дека тоа беше семејство, група, а семејствата се караат. Семејствата понекогаш имаат несогласувања. Некој сака да направи едно, а некој сака да направи нешто друго.“

Поранешниот битлс откри дека се свртел кон алкохолот откако бендот во кој беа и Џон Ленон, Џорџ Харисон и Ринго Стар се распадна во 1970 година.

78-годишниот музичар објасни: „Немаше многу време да се занимаваме со менталното здравје. Едноставно, или пиеш или спиеш. Тоа беа многу депресивни времиња.“

Макартни склучи култно партнерство за пишување песни со Ленон во времето на најголемата популарност на групата во 1960-тите, но признава дека врската помеѓу нив двајца честопати била незгодна, особено откако сопругата на Џон, Јоко Оно, го минимализираше неговиот придонес во легендарната група.

„Се сеќавам дека прочитав напис, интервју со Јоко, која секако беше голем поддржувач на Џон, и во статијата таа вели: Пол не прави ништо. Сè што некогаш направил е да изнајми студио.“

На крајот на интервјуто, Пол открива дека со Џон ги испеглале разликите пред неговото убиство во 1980 година, и вели дека останале пријатели до крајот. „Среќен сум што е така.“

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Бектеши: Четвртиот сет на економски мерки ќе бидат потаргетирани

  Бектеши: Четвртиот сет на економски мерки ќе бидат потаргетирани

  Убеден сум дека до крајот на неделава ќе биде објавен четвртиот сет на економски мерки за поддршка на стопанството и граѓаните за справување со последиците…

 • Ким Кардашијан ги покажа своите облини во микробикини(фото)

  Ким Кардашијан ги покажа своите облини во микробикини(фото)

  Ким Кардашијан продолжува да се фокусира на себе во период во кој, според таблоидите, не ѝ цветаат рози во бракот со Кање Вест. 39-годишната sвезда…

 • Австриско истражување: Младите излечени од корона најчесто немаат антитела

  Австриско истражување: Младите излечени од корона најчесто немаат антитела

  Повеќето луѓе кои се излечиле од коронавирус на возраст од 15 до 40 години немаат антитела откако ќе заздрават, покажува студијата направена од австриските власти…

 • Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

  Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

  Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин,…

 • Совети кои ве водат кон успех

  Совети кои ве водат кон успех

  Вашиот став е клучен фактор во секоја потрага по ново работно место. Позитивниот став може да ви помогне многу повеќе од негативниот став. Негативниот став…

 • Ранливите категории да се заштитат од енергетска сиромаштија!

  Ранливите категории да се заштитат од енергетска сиромаштија!

  Регулаторната  комисија за енергетика бара можности во следниот период ранливите категории на граѓани да користат дополнителни средстава за заштита од енергетска сиромаштија. Синдикатот и граѓанските…

 • „Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите Нации

  „Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите Нации

  Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека е потребна посилна соработка. Тоа…

 • Женското трио од „Пријатели“ – Анистон, Кокс и Кудроу – повторно заедно(видео)

  Женското трио од „Пријатели“ – Анистон, Кокс и Кудроу – повторно заедно(видео)

  Трите ѕвезди на култната ТВ-серија „Пријатели“ Џенифер Анистон, Кортни Кокс и Лиза Кудроу се собраа во неделата вечер во куќата на Џенифер, каде заедно ги…

 • Сончево со мала до умерена облачност

  Сончево со мала до умерена облачност

  Времето претпладне сончево со мала до умерена облачност. Од пладневните часови во западните делови ќе се зголеми облачноста и ќе има услови за појава на…

 • Ибрахимовиќ: Да имав 20 години ќе дадев уште два гола

  Ибрахимовиќ: Да имав 20 години ќе дадев уште два гола

  Напаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ, кој беше двоен стрелец синоќа против Болоња во 1. коло од италијанскиот шампионат (2:0), се спореди со херојот на филмот…