Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,902.73 -0.05%    BESK 5,700.00 -8.06%    FERS 59,500.00 0%    GRNT 957.00 2.9%    KJUBI 1,261.00 -9.93%    KMB 5,991.11 0.74%    KPSS 321.00 -62.24%    OHB 4,501.00 0%    OKTA 3,153.00 0%    PKB 14,399.00 0%    POPK 16.00 -23.81%    RZLE 12.00 -7.69%    SBT 2,401.00 -7.3%    STB 1,055.00 -1.93%    

Златни правила: 10 работи кои успешните луѓе ги прават за време на викендот

Време: 08:47

Датум: јуни 27, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Со денови го чекаме викендот, а кога ќе пристигне најчесто се случува тогаш да извршиме повеќе работни задачи отколку во работните денови. Проверете што советуваат експертите, и на кој начин треба да го поминете вашиот викенд.

Лаура Вандеркам, автор на книгите “What the Most Successful People Do Before Breakfast” и “What the Most Successful People Do on the Weekend”, вели дека успешните луѓе знаат дека во викендот лежи „тајното оружје“ за успех во кариерата. За да бидете подготвени за понеделник, деновите за одмор треба да ве освежат, а не да ве заморат и разочараат.

Применете ги овие совети и започнете да се чувствувате подобро:

1.Посветете го вашето време на семејството – вашето внимание посветете го на вашето семејство, на вашите деца или родители, изненадете ги со нешто убаво и направете ги среќни.

2.Вежбајте – Ова е совршена прилика да го разбистрите умот и да развиете нови идеи.

3.Разбудете ги страстите – Успешните луѓе викендот им го посветуваат на работите кои им се важни и кои ги забавуваат, но и на активностите кои воспоставуваат животна рамнотежа. Паметно е дел од времето да го потрошите на работите за кои немате време во текот на неделата, а кои се вашата страст.

4.Одморете се  Заборавете на работата, обврските и задачите кои се пред вас, едноставно одмарајте и уживајте.

5.Исклучете се – Избегнете го мобилниот телефон. Големо олеснување е доколку мобилниот го оставите дома и излезете на пошетка.

6.Направете план – Планирањето ги прави луѓето повеќе ефикасни, а ако тоа го сторите за време на викендот во понеделникот ќе бидете повеќе продуктивни.

7.Дружете се – Луѓето по својата природа се социјални суштества. Единката се чувствува повеќе среќна кога е во одредено друштво, затоа за време на викендот дружете се со своите пријатели и чувствувајте се среќно.

8.Запознајте нови луѓе – Успешните луѓе стекнуваат нови пријателства секојдневно, а тоа не е случајно, луѓето ви создаваат повеќе можности.

9.Размислете – Еден дел од времето издвоете го за мониторниг на самите себе, размислете за својот живот и за постигнатите резултати.

10.Медитирајте – На човекот понекогаш му е потребен мир и ништо друго.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Фетел: Не очекував Леклер да се обиде да ме претекне

  Фетел: Не очекував Леклер да се обиде да ме претекне

  Пилотот на Ферари, Себастијан Фетел го сподели своето мислење за судир со тимскиот колега Шарл Леклер во првиот круг од денешната трка, втора оваа сезона…

 • Агуеро ќе го пропушти реваншот против Реал

  Агуеро ќе го пропушти реваншот против Реал

  Кун Агуеро ќе го пропушти осмина-финалниот реванш во Лигата на шампионите против Реал Мадрид. Најдобриот стрелец на Манчестер сити се повреди пред неколку недели на…

 • Нови 136 лица заразени со Ковид-19, починати 6 и 123 оздравени

  Нови 136 лица заразени со Ковид-19, починати 6 и 123 оздравени

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Куманово-6, Дебар-7,…

 • Партиите ветуваат дека ќе тече „мед и млеко“ – но може ли економијата да ги издржи економските изборни ветувања?

  Партиите ветуваат дека ќе тече „мед и млеко“ – но може ли економијата да ги издржи економските изборни ветувања?

  Пораст на минималната и просечната плата, раст на пензиите, намалување на даноци, инфраструктура тешка милијарди евра… Политичките партии во предизвборните програми веетуваат дека и покрај…

 • Швајцарија во подножјето на Алпите прави нов трезор за чување богатство

  Швајцарија во подножјето на Алпите прави нов трезор за чување богатство

  Швајцарија, надалеку позната како бастион на дискретното, сигурно банкарство, наскоро ќе им понуди на богатите во светот уште еден избор за чувување на вреден имот:…

 • Активни 3.519 случаи на заразени со Ковид-19, досега починаа 376 лица

  Активни 3.519 случаи на заразени со Ковид-19, досега починаа 376 лица

  Во последните неколку недели секојдневно во земјава се бележат по речиси двесте нови случаи на заразени со Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и…

 • Сончево и топло со мала до умерена облачност

  Сончево и топло со мала до умерена облачност

  Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во планинските региони на запад ќе има услови за изолирана нестабилност со…

 • Регистрирани 357 прекршоци за неносење маска

  Регистрирани 357 прекршоци за неносење маска

  Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 357 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до…

 • Европа и САД ја осудија одлуката на Турција за пренамена на Света Софија во џамија

  Европа и САД ја осудија одлуката на Турција за пренамена на Света Софија во џамија

  Високи претставници од ЕУ и САД ја осудија одлуката на турските власти Света Софија повторно да стане џамија. „Одлуката на турскиот Државен совет да поништи…

 • Илон Маск го престигна Ворен Бафет на листата на најбогати луѓе

  Илон Маск го престигна Ворен Бафет на листата на најбогати луѓе

  Вредноста на имотот на Илон Маск во петокот го надмина имотот на Ворен Бафет, со што извршниот директор на Tesla стана седми најбогат човек во…