Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

Туристичката организација Општина Будва ја започнува промотивната кампања за регионалниот пазар – „Гости, а домашни!“

Време: 14:56

Датум: јуни 9, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

„Будва и ова лето полно со љубов и со традиционалното добредојде сака да ги дочека сите гости од регионот, токму оние кои ние ги гледаме како многу повеќе од гости и кои низ текот на изминатите години и децении се заљубија во нашиот прекрасен брег. Гостите кои добро не’ познаваат и кои добро ги познаваме. Сите оние кои со нас ја чекаат Новата година, се веселат на карневалите и маскенбалите, со кои заедно ги одбележуваме славите и ги прославуваме празниците, дали тие кај нас или ние кај нив… Нашите пријатели од регионот не треба ги потсетуваме дека сме тука и не треба да им ги докажуваме нашите емоции, бидејќи нашата љубов и посветеност ги има преживеано сите предизвици досега“, истакна Маја Лијешевиќ, директорка на Туристичката организација на Општина Будва, промовирајќи ја кампањата „Будва, љубов која трае“.

Кампањата и оваа година посветува посебно внимание на регионалниот пазар, посебно за најблиските соседи: Србија, Босна и Херцеговина, Албанија, Македонија и Хрватска, кои учествуваат со 35% од вкупниот број на посетители на годишно ниво.

Со зборовите на директорката на ТО на Општина Будва, најзначајната летна туристичка дестинација во Црна Гора, периодот пред нас ќе биде преполн со нови предизвици со кои досега не сме се соочиле. Целокупната туристичка економија на Будва, надлежните претпријатија и локалните служби ги користат последните денови од мај за повторно да ги отворат угостителските објекти, баровите на плажа, да ги уредат летувалиштата, базените и терасите…

„Хотелиерите, посебно оние од висока категорија, како и еден дел од ресторатерите се’ уште се во фаза на отворање на нивните објекти, бидејќи границите и понатаму се затворени, потоа епидемиолошката ситуација во Русија и останатите земји од поранешниот СССР и понатаму е многу сериозна, а овие пазари се исклучително важни за таквиот вид сместување. Од друга страна, приватните угостители кои учествуваат со преку 65% од вкупниот број остварени ноќевања, закупците на јавните летувалишта и најголемиот дел од угостителите главно се ослонуваат на локалниот пазар и во нивно име ние ги промовираме сите преубави локации со кои изобилува нашата Будва. Кампањата ќе ја спроведеме во сите околни земји, преку сите канали на комуникација, а целта е преку пораката која ја испраќаме со срдечност и гостопримливост, но и со квалитетот на производот кој го нудиме, оваа година со засилена здравствена сигурност и стабилна ценовна политика, нашите гости во Будва да се чувствуваат како да се дома“, порача директорката на ТО на Општина Будва.

Од Туристичката организација на Општина Будва, имајќи го предвид значењето на оваа локација за регионот, очекуваат дека со стабилизацијата на здравствената ситуација во најбрз можен рок ќе бидат воспоставени договори и протоколи со сите соседни држави па и земјите од поширокиот регион, кои ќе доведат до нови средби и летувања за кои ќе се говори со насмевка на лицето уште долго во иднина.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нови 155 заразени од Kовид-19 во земјава, починати се две лица

  Нови 155 заразени од Kовид-19 во земјава, починати се две лица

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.845 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на Kовид-19 во: Скопје – 51,…

 • Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

  Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

  Русија ќе ја регистрира својата прва вакцина против коронавирусот на 12 август, рече рускиот заменик-министер за здравство, Олег Гриднев, пренесува „Спутник“. „ Во моментов е…

 • Македонска берза го објави Месечниот статистички билтен за јули 2020

  Македонска берза го објави Месечниот статистички билтен за јули 2020

  Според податоците кои ги објави Македонскта берза за периодот 01.07 – 31.07.2020 година вкупниот промет изнесувал 382.669.81 денари и е намален за 14,16 отсто во однос…

 • Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

  Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

  Уште на почетокот на јули, виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само околу половина од заболените и излекуваните од коронавирус развиле заштитен имунолошки…

 • Колку пиво се произведува во Европската унија? (ИНФОГРАФИК)

  Колку пиво се произведува во Европската унија? (ИНФОГРАФИК)

  Повеќе од 34 милијарди литри пиво биле произведени во Европската унија во 2019-та година, според податоците на „Eurostat“. Доколку се подели со бројот на жители…

 • Светот пред „темпирана бомба“ на банкроти

  Светот пред „темпирана бомба“ на банкроти

  Владите ширум светот се обидуваат да превземат мерки со цел да им помогнат на компаниите кои се најпогодени од ширењето на коронавирусот. Меѓутоа, светот се…

 • Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Граѓаните, трговците, индустријата и општините со своите јавни комунални претпријатија, како и колективните постапувачи се многу значајни алки од системот, кои мораат постојано да функционираат…

 • Претседателот на Германија предизвика корона-скандал

  Претседателот на Германија предизвика корона-скандал

  Една фотографија од одмор во Јужен Тирол предизвика политички скандал во Германија поради непочитување на мерките за коронавирус. Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер позирал без маска…

 • Бесплатни телефонски линии за селектирање и собирање отпад

  Бесплатни телефонски линии за селектирање и собирање отпад

  ЈП Водовод и канализација – Скопје во рамки на кампањата „Заштити го канализацискиот систем – биди одговорен, однесувај се совесно“ ги повикува граѓаните да го…

 • Кинеските апликации трн во око на Америка

  Кинеските апликации трн во око на Америка

  Соединетите држави во средата соопштија дека сакаат да отстранат повеќе кинески апликации за паметни телефони од продавниците за апликации во САД и да ги спречат…