Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

Невообичаена и спектакуларна вила на Бел Ер

Време: 13:31

Датум: мај 22, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

На Бел Ер се наоѓаат многу импресивни мега-вили, но само неколку имаат архитектонско значење до толкава мера како оваа за која денес зборуваме…

Позната како Orum House, оваа новоизградена вила со површина од скоро 2.000 квадрати, настанала како дело на архитектот Золтан Пали од “SPF:architects” со три различни крила, од кои секоја има различен правец во однос на централниот дел. Сепак, иако ова е дефинитивно резиденција која се истакнува со својот изглед, таа е сè, освен грандиозна. Во својата внатрешност, содржи палети на сиви, кафеави и окер тонови, која ја прават гостопримлива и им нуди на сопствениците чувство на спокој.

Со цена од 55 милиони долари, прекрасната вила се наоѓа на врвот на еден простран рид во срцето на Бел Ер, што на нејзините сопственици им дава можност постојано да уживаат во прекрасниот поглед. Кога времето е добро, можете дури и да го видите океанот. Како многу други вили во околината, Orum House беспрекорно ги поврзува ентериерот и интериерот со помош на прозорци од под до таван во речиси секоја просторија. На приземјето, прозорците се отвораат и самиот простор се прелева кон базенот, ложата и просторот за логорски оган.

Ако ги спуштите скалите на пониско ниво, ќе наидете на спектакуларна, аголна структура која се протега низ целиот простор. Токму тука се наоѓа винарска визба со доволен простор за 1.000 шишиња, теретана со поглед, спа и сауна, како и домашно кино со кујна со професионално ниво. Недалеку од таму, се наоѓа Cube, гостинска куќа со четири спални соби и четири купатила.

На второто ниво на вилата се наоѓаат спални соби, кои вкупно ги има девет. Главната спална соба добила цело крило само за себе, а преку нејзините прозорци има неверојатен поглед на градот, додека на посебен начин е украсен со спектакуларна тераса. Ова не е единствената пространа спална соба во внатрешноста на оваа вила, затоа што има и мини-мастерс соба, која е слично поставена.

Ако ви се допаѓа приказната за оваа вила, знајте дека можете да ја купите како што ја гледате – со сите парчиња мебел, декорации и други детали.

 

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нови 200 заразени од Ковид-19, 15 оздравени и четири починати лица

  Нови 200 заразени од Ковид-19, 15 оздравени и четири починати лица

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-65, Куманово-14, Дебар-6,…

 • Домаќинствата од ЕУ штедат повеќе од кога и да било (ИНФОГРАФИК)

  Домаќинствата од ЕУ штедат повеќе од кога и да било (ИНФОГРАФИК)

  Стапката на заштеди на домаќинствата во ЕУ го забележа својот најголем годишен раст во првиот квартал откако се води статистика за овој показател, објави „Eurostat“.…

 • Долговите на Американците се намалија за прв пат од 2014-та

  Долговите на Американците се намалија за прв пат од 2014-та

  Долговите на американските домаќинства паѓаат за прв пат од 2014-та година, покажуваат податоците на Федералните резерви на Њујорк, цитирани од „Marketwatch“. Статистиката покажува дека долговите…

 • Варан по најлошиот меч во кариерата: Им се извинувам на сите!

  Варан по најлошиот меч во кариерата: Им се извинувам на сите!

  Трагичар во синоќешниот пораз и елиминација на Реал Мадрид уште во осминафиналето во ЛШ беше францускиот дефанзивец Рафаел Варан. Тој беше директен виновник за двата…

 • Трамп решен да го суспендира данокот на заработка на сите американски граѓани поради короната

  Трамп решен да го суспендира данокот на заработка на сите американски граѓани поради короната

  Претседателот на САД, Доналд Трамп е решен да го суспендира данокот на заработка на сите американски граѓани до крајот на оваа година, па најави дека…

 • Ањели: Убеден сум дека Кристијано Роналдо ќе остане во клубот

  Ањели: Убеден сум дека Кристијано Роналдо ќе остане во клубот

  Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели е уверен дека Кристијано Роналдо нема да го напушти клубот ова лето. Португалецот доживеа уште едно разочарување со „бјанконерите“ во…

 • Гвардиола: Ако сакаме да ја освоиме ЛШ, треба да ги победуваме големите тимови

  Гвардиола: Ако сакаме да ја освоиме ЛШ, треба да ги победуваме големите тимови

  Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола не се предаде на емоциите по успехот против Реал Мадрид (2:1) и пласманот во четвртфиналето од Лигата на шампионите.…

 • Илинден прогласен за Ден на македонско-американското наследство во Вашингтон

  Илинден прогласен за Ден на македонско-американското наследство во Вашингтон

  Американската престолнина денеска објави прокламација со која 2 август се прогласува за Ден на македонско-американското наследство во Вашингтон. Прокламацијата е донесена по иницијатива на Обединета…

 • Променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

  Променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

  Времето во земјава ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со…

 • Нови 155 заразени од Kовид-19 во земјава, починати се две лица

  Нови 155 заразени од Kовид-19 во земјава, починати се две лица

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.845 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на Kовид-19 во: Скопје – 51,…