Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,992.58 0.36%    GRNT 970.00 -0.51%    KMB 5,848.81 -0.02%    MPT 67,498.00 -0.04%    RMDEN15 99.00 0%    RMDEN18 98.70 0%    STB 1,064.15 0.6%    TNB 16,200.00 -2.99%    TTK 1,180.00 -2.88%    UNI 2,015.00 -2.92%    UNIPO 101.50 -0.29%    

„Современи бајки од Македонија“ – нов проект на Движењето за креативност „Иво Лауренчиќ“ и „Арс ламина“

Време: 10:53

Датум: мај 13, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

По големиот успех на изданијата „Бајки од Македонија“, Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво Сине!“ во соработка со издавачката куќа „Арс ламина“ најавува нов проект – „Современи бајки од Македонија“. Новиот проект ќе им даде можност на сите креативни автори да пишуваат бајки за деца, со што ќе се збогати фондот на литература од современи автори за најмладите.

Изданијата „Бајки од Македонија“ и „Басни од Македонија“, кои беа инспирирани од македонското народно творештво, адаптирано на нов современ стил со автентични авторски илустрации, им го доближија народното творештво на младите читатели и станаа омилено четиво на новите генерации.

Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво Сине!“, во спомен и чест на Иво Лауренчиќ веќе седма година иницира и реализира проекти со што ја поттикнува креативноста, создавајќи нови автентични дела со трајни вредности. Токму и новиот проект „Современи бајки од Македонија“ има за цел да го збогати литературниот фонд за деца, оставајќи печат на едно време.

Во следниот период ќе биде објавен и конкурс за „Современи бајки од Македонија“, на кој ќе можат да учествуваат сите писатели што сакаат да креираат современи бајки, наменети за најмладите.

Поддршката на креативците е нашата основна мисија и навистина сме горди што во изминатиот период во чест на големиот креативец Иво Лауренчиќ, реализиравме навистина успешни проекти. Но, уште поголемо задоволство ни преставува фактот што со нашата поддршка им дадовме можност на млади креативни авотори, кои денес се веќе признати професионалци во својата област. Креативноста останува наша инспирација, а и понатаму ќе продолжиме да ги поддржуваме сите форми на убавото и креативното во земјава, покрај веќе добро познатата поддршка за визуелната креативност, која и понатаму ќе ја поттикнуваме“, истакна Ангелка Пеева Лауренчиќ, член на Управниот одбор на Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво Сине!“.

Едицијата „Бајки од Македонија“ која како резултат на големата популарност доживеа неколку изданија, преведена е на неколку светски јазици, а отпечатено е и издание со Брајово писмо. Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво Сине!“ го поддржа и издавањето на авторската бајка за деца „Мистериозното јајце“ на авторот Оливер Коларевски, како и изданијата „Басни од Македонија“ и „Бајки од Македонија за цела година“.

Искуствата покажуваат дека најмладите одлично ги прифаќаат нашите изданија и знаат да ценат добра содржина поткрепена со одлични илустрации. Тоа е јасна потврда на нашата досегашна соработка, бидејќи сите досегашни проекти беа одлично прифатени. Нашата најмлада публика, која истовремено е и искрена и строга, бара нови содржини кои ќе ги задоволат нивните желби и ќе ја поттикнат детската фантазија. Искрено се надеваме дека и овој проект ќе биде миленик на нашата публика и ќе биде посакувано четиво во сечиј дом“, истакна Бранка Бугариска, раководител на издаваштво во „Арс ламина“.

Покрај  овие проекти, Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво сине!“ го реализираше и проектот „Слатко од Македонија“. Во рамките на овој проект, млади дизајнери изработија целосно нов дизајн за слатката на компанијата „Јоми фоод“ од Велес.

Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво сине!“, чија цел е поттикнување и поддршка на талентот и креативноста кај младите во функција на создавање силни национални брендови, го носи името на еден од основоположниците на современата македонска креативна и маркетинг индустрија – Иво Лауренчиќ, кој во текот на целиот свој работен век им даваше огромна поддршка на младите и ги поттикнуваше да го изразат својот креативен потенцијал.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Меси не тренира со Барса веќе втор ден

  Меси не тренира со Барса веќе втор ден

  Лионел Меси веќе некое време не е дел од заедничките активности на Барселона, јавуваат шпанските медиуми. Денес, како и во средата, капитенот на „Лос Кулес“…

 • Ангеловска-Бежоска учествуваше на 43. средба на Клубот на гувернерите

  Ангеловска-Бежоска учествуваше на 43. средба на Клубот на гувернерите

  Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска Бежоска учествуваше на 43. средба на Клубот на гувернерите на централните банки од Централна Азија, Црноморскиот Регион и Балканот, која…

 • Денар анализа: Граѓаните враќаат огромни камати на државните кредити!

  Денар анализа: Граѓаните враќаат огромни камати на државните кредити!

  По издавањето на седмата еврообврзница вредна 700 милиони евра, Денар анализираше – колкав јавен долг има Македонија, кога доспеваат за враќање натрупаните стари долгови, и…

 • Скопје, Куманово, Штип, Тетово и 12 околни општини во 80-часовен карантин, останатите со дневни рестрикции

  Скопје, Куманово, Штип, Тетово и 12 околни општини во 80-часовен карантин, останатите со дневни рестрикции

  Од синоќа во 21 часот тече 80-часовниот полициски час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и…

 • Червар: Металург се „дограбиле“ до некои пари

  Червар: Металург се „дограбиле“ до некои пари

  По потврдата дека Златко Хорват потпишува за Металург, прекинувајќи ја 25-годишната соработка со ППД Загреб, иако клубот му понудил едногодишен договор, се јави и хрватскиот…

 • Бугарија воведе 14-дневен карантин за лица што влегуваат од Македонија

  Бугарија воведе 14-дневен карантин за лица што влегуваат од Македонија

  Бугарското Министерство за здравство издаде наредба со која се воведува 14-дневен задолжителен карантин за лица кои во државата влегуваат од Македонија. Со истата наредба се…

 • Сончево и ветровито, попладне со услови за дожд

  Сончево и ветровито, попладне со услови за дожд

  Претпладне сончево со мала до умерена облачност и со умерен до засилен ветер од јужен правец. Кон крајот на денот и во текот на ноќта…

 • Во Хрватска скоро 50.000 луѓе останаа без работа поради пандемијата

  Во Хрватска скоро 50.000 луѓе останаа без работа поради пандемијата

  И покрај мерките на владата на Андреј Пленковиќ за зачувување работните места, во Хрватска без работа во првите два и пол месеци од коронакризата останаа…

 • Германија гради алијанса со три држави поради вакцина: “Едно од најитните прашања”

  Германија гради алијанса со три држави поради вакцина: “Едно од најитните прашања”

  Германија и уште три земји членки на Европската унија градат нова алијанса, која има за цел да обезбеди пристап до вакцини против коронавирус, веднаш кога…

 • Двајца починати и 120 нови случаи на коронавирус во Македонија

  Двајца починати и 120 нови случаи на коронавирус во Македонија

  Две лица починаа од коронавирус во последните 24 часа во Македонија, а регистрирани се 120 нови случаи, што е една од најголемите бројки на нови…