Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Онлајн Мајски оперски вечери 2020

Време: 12:37

Датум: мај 7, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Оваа година Мајските оперски вечери ќе бидат одбележани на еден поинаков начин. На официјалниот јутјуб-канал публиката ќе има има можност да проследи 10 продукции на Националната опера и балет, осум оперски и дбе балетски.

„За почеток, на 9 мај ќе можете да ја проследите дигиталната премиера на најновата продукција на операта ‘Кармен’, на 12 мај балетската претстава ‘Рајмонда’, 15 мај ‘Турандот’, 17 мај ‘Кавалерија Рустикана’ и оперскиот концерт по повод 70 години од оперската уметност. На 19 мај ќе имате можност да го проследите балетскиот концерт ‘Балетски бисери’, а на 22 мај операта ‘Фауст’. На 24 мај, по повод празникот Св. Кирил и Методиј ќе имате можност да ја проследите операта ‘Лидија од Македонија’ од Ристо Аврамовски. Операта ‘Адријана Лекуврер’ ќе биде емитувана на 26 мај, а операта ‘Травијата’ на 29 мај. За крај традиционално, како што и би го завршиле фестивалот Мајски оперски вечери, на 31 мај ќе ја емитуваме операта ‘Аида’“, соопштија од НОБ.

Директорот на Националната опера и балет, Васо Ристов, вели дека Мајските оперски вечери се крстопат на цивилизации и култури од целиот свет.

Уметничкиот раководител на операта, Бисера Чадловска, вели:

„Ова е период од годината кога ние, вработените во Националната опера и балет, сме секогаш најпродуктивни и во зенитот на нашата оперска и балетска сезона. За нас, 9 мај е најочекуваниот ден во годината, ден до кој доаѓаме по период исполнет со макотрпна работа, труд, но и возбуда поради тоа што нè очекува во текот на месец мај. Нам, уметниците, оваа година ќе ни недостига чувството на исполнетост, креативен порив и адреналинот кој го чувствуваме додека сме на сцена за време на нашите претстави. Верувам дека сите емотивно го доживуваме овој перод и со нетрпение очекуваме да се вратиме на нашите работни места“.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • СЗО потврди – Пренесување на коронавирус во воздухот е можно за време на овие постапки

  СЗО потврди – Пренесување на коронавирус во воздухот е можно за време на овие постапки

  Светската здравствена организација денес соопшти дека пренесувањето на коронавирус преку воздух може да се случи за време на медицинските постапки, кога се ослободуваат аеросоли. Агенцијата…

 • Солскјер и Јунајтед со нов рекорд

  Солскјер и Јунајтед со нов рекорд

  Не толку одамна, Манчестер Јунајтед беше на „работ“ и беше прашање на денови кога клубот целосно ќе се распадне. Заминувањето на Сер Алекс Фергусон остави…

 • Ангеловска: Изработивме анализа и препораки за зголемување на бројот на безготовинските плаќања во ЕЛС

  Ангеловска: Изработивме анализа и препораки за зголемување на бројот на безготовинските плаќања во ЕЛС

  Зголемување на бројот на општини кои ќе воведат ПОС терминал, зголемување на бројот на услуги кои може да се плаќаат со картичка и стимулирање на…

 • Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

  Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

  Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на коронавирусот. Забраната за патување се…

 • Хоспитализирани 412 заразени лица во земјава

  Хоспитализирани 412 заразени лица во земјава

  Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се хоспитализирани 92 пациенти, од кои…

 • Сончево и топло со мала до умерена локална облачност, температури до 35 степени

  Сончево и топло со мала до умерена локална облачност, температури до 35 степени

  Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од…

 • Нови 168 заразени со Ковид-19, тројца починати, 70 оздравени пациенти

  Нови 168 заразени со Ковид-19, тројца починати, 70 оздравени пациенти

  Во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-83, Куманово-8, Дебар-2, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-26, Струга-5, Битола-2,…

 • Италијанците јадат премногу риба

  Италијанците јадат премногу риба

  Европејците во просек консумираат 23 килограми риба годишно по глава на жител, а Италијанците уште повеќе, 29 килограми годишно. Овие бројки Светскиот фонд за природа…

 • Дали знаете што е М – циклус?

  Дали знаете што е М – циклус?

  Силната амбиција, јакиот карактер и самодовербата се заеднички карактеристики на повеќето високо образовани жени во светот. Тие знаат што сакаат, веруваат дека  можат, и ги…

 • Наместо да загуби, Елон Маск заработи над 50 милиони по спогодбата со регулаторите

  Наместо да загуби, Елон Маск заработи над 50 милиони по спогодбата со регулаторите

  Акциите на Tesla кои основачот Eлон Мaск ги купи во 2018 година за 20 милиони долари, за да ја плати казната која му ја изречекла Комисијата…