Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,301.16 -0.35%    FERS 59,500.00 8.06%    GRNT 975.00 -1.57%    KMB 5,882.48 -0.26%    MPT 67,967.90 -0.05%    RZEK 68.00 41.67%    SBT 2,765.00 -2.98%    STB 1,183.55 2.97%    STIL 66.00 9.2%    TNB 16,102.00 -1.21%    TTK 1,250.00 2.46%    UNI 2,075.64 -0.22%    

Малкумина ги виделе: Суданските пирамиди се поневеројатни од оние во Египет(фото)

Време: 13:43

Датум: февруари 17, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Со повеќе од 250 гробници, суданските наоѓалишта се многу побогати од оние “најпознатите” во Египет.

Веројатно сте слушнале за американската и босанската пирамида, но за овие пирамиди би се обложиле дека не сте слушнале!

Суданските пирамиди во Мерое се зачудувачки со нивната историја, структура и убавина, а за да уживате во оваа сцена нема да мора да се гужвате со илјадници туристи како во Египет, бидејќи суданските пирамиди сè уште не го реализирале нивниот вистински туристички потенцијал.

Мерое била престолнина на кралството Куш, со која владееле нубијските кралеви. Стари 4600 години, пирамидите во Мерое биле градени во таканаречен нубијски стил, карактеризиран со стрмни падини и мали основи.

Не само што овие пирамиди се импресивни, туку има доволно од нив за една голема фотосесија! Според некои археолози, повеќе пирамиди има во еден мал дел од суданската пустина, отколку во целиот Египет заедно.

Како египетските, така и суданските пирамиди биле изградени како гробници. Пирамидите стоеле гордо до 1880 година, кога биле многу оштетени од италијанскиот истражувач Џузепе Ферилини во потрага по скриени богатства. Додека повеќето пирамиди се обновени, некои се оставени оштетени, но сепак се зачудувачки со нивната убавина.

Поради воените конфликти, се препорачува да не патувате во овој дел од светот, но ако веќе сте на пат – дефинитивно треба да размислите да платите војници за да ве чуваат додека гледате можеби во најубавите пирамиди во светот. Тие се навистина убави – погледнете сами во фото галеријата.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Пад на берзите поради тензиите во односите САД и Кина

  Пад на берзите поради тензиите во односите САД и Кина

  Берзите во Европа и Азија денес бележат пад, а ситуацијата е слична и на отворањето на Wall Street, бидејќи инвеститорите се исплашени поради растечките тензии…

 • СЗО загрижена поради се поголемиот број заразени со коронавирус ширум светот

  СЗО загрижена поради се поголемиот број заразени со коронавирус ширум светот

  Сè уште има неколку жаришта на вирусот ширум светот кои предизвикуваат загриженост, изјави високата функционерка на Светската здравствена организација (СЗО), д-р Марија Ван Керхов. СЗО…

 • Кинеските инвеститори со рекордни инвестиции на берзата во Хонг Конг

  Кинеските инвеститори со рекордни инвестиции на берзата во Хонг Конг

  Законот за безбедност во Хонг Конг, кој е веќе усвоен во Пекинг, станува силен поттик за инвеститорите од НР Кина своите средства да ги инвестираат…

 • Филипче предупреди за повторно воведување рестрикции поради непочитување на мерките

  Филипче предупреди за повторно воведување рестрикции поради непочитување на мерките

  Министерот за здравство Венко Филипче порача дека повторно ќе бидат воведени рестрикции во некои места ако тоа го наложи епидемиолошката состојба. Тоа го анализирале денеска…

 • Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја(фото)

  Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја(фото)

  Два авиони на американското воено воздухопловство придружувани од два воени авиони на Грција околу 11 часот извршија прелет над територијата на Република Северна Македонија. Авионите…

 • Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

  Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

  Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 52 нови лица позитивни на коронавирусот и 30 оздравени пациенти. Во овој период починале…

 • 20 проценти од рестораните во Бугарија банкротираа за време на корона кризата

  20 проценти од рестораните во Бугарија банкротираа за време на корона кризата

  Во моментов, околу половина од сите ресторани во Бугарија се отворени, додека околу 20 проценти од нив банкротираа поради кризата предизвикана од пандемијата од коронавирус,…

 • Изминатите 24 часа регистрирани 52 новозаразени со КОВИД-19

  Изминатите 24 часа регистрирани 52 новозаразени со КОВИД-19

  Педесет и две лица се заразени со вирусот КОВИД-19 во изминатите 24 часа во земјава, потврди за МИА директорот на Институтот за јавно здравје Шабан…

 • Од 15ти јуни нашите граѓани ќе може да патуваат во Грција

  Од 15ти јуни нашите граѓани ќе може да патуваат во Грција

  Нашата земја е меѓу 29-те држави од Европа и светот, за кои од 15 јуни ќе биде дозволено патување во Грција, според листата од Министерството…

 • Еве која е новата водечка европска дестинација за нови странски инвестиции

  Еве која е новата водечка европска дестинација за нови странски инвестиции

  Франција за прв пат ја зазеде позицијата главна европска дестинација за нови странски инвестиции, оставајќи ги зад себе Велика Британија и Германија, покажа истражувањето во…