Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,903.09 0%    GRNT 951.88 -0.54%    KMB 5,999.03 0.13%    MPT 65,000.00 0.04%    OKTA 3,153.00 0%    RZUS 50.00 0%    SBT 2,600.00 8.29%    STB 1,070.00 1.42%    STIL 77.00 -1.28%    TEL 320.00 0%    TNB 16,350.00 -0.61%    TTK 1,282.00 9.57%    

Снимка за која зборува цел свет: Го купил часовникот во 70-тите за 345 долари, а сега вреди 700 ијлади

Време: 14:38

Датум: јануари 29, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Ветеран на американските воздухопловни сили доживеа неверојатен шок кога неговиот „rolex“, кој го купил во 70-тите години за 345 долари, проценет е на 700.000 американски долари.

Американски ветеран се појавил на шоуто „Антикс“ на Пи-Би-Ес, носејки го на саемот за антиквитети својот часовник.

Ветеран кој е поранешен член на Воздухопловните сили на САД, забележал додека бил стациониран во Тајланд во 1970-тите дека пилотите за комерцијални авиони носат часовници „rolex“, па помислил дека е добар бренд.

Неколку години подоцна, кога решил да го купи часовникот, тој го нарачал „rolex oyster cosmograph“ за 345,97 долари, што во 1974 година изнесувал колку една месечна плата на војниците.

Подоцна, кога пристигнал неговиот часовник, ветеранот одлучил дека часовникот е премногу убав за да нурка со него, па дури и да го носи на секојдневни прилики. Потоа, тој одлучил да го однесе на безбедно место и го оставил во сеф, заедно со оригиналната кутија, пакувањето и документите.

“Rolex Daytona”, како што е познат часовникот, многу е баран од колекционерите од повеќе причини, меѓу другите, затоа што Пол Њуман носел сличен модел во филмот Вининг.

Сепак, часовникот што го донел ветеранот се сметал за еден степен подобар затоа што неговиот модел има подобра отпорност на вода, и затоа носи ознака „oyster“ (остриги), што го прави исклучително редок примерок.

Бидејќи никогаш не го носел, целата хартиена ознака со серискиот број останала на задниот дел од куќиштето, што обично брзо избледува од носење. Покрај тоа, тај имал оригинално пакување и кутија, заедно со совршено зачувана документација.

Поради сето ова, и зголемената побарувачка за моделот во последните години, трговецот на антиквитети проценил дека часовникот може да достигне помеѓу 500.000 и 700.000 американски долари.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Британците инвестираат 705 милиони фунти во граничната инфраструктура

  Британците инвестираат 705 милиони фунти во граничната инфраструктура

  Велика Британија ќе инвестира 705 милиони фунти во инфраструктурата на границите со цел да ја продолжи трговијата со ЕУ, бидејќи договорот за транзициониот период по…

 • ЕУ: Нова стратегија за опоравување

  ЕУ: Нова стратегија за опоравување

  Претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел го претстави предлогот на стратегијата за закрепнување на Европската унија. Оваа стратегија предвидува 1,0743 трилиони евра за заеднички буџет…

 • Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

  Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

  Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти, соопшти Министерството за здравство. Во…

 • Цените на акциите на азиските берзи достигнуваат рекордно нивоа

  Цените на акциите на азиските берзи достигнуваат рекордно нивоа

  Цените на акциите на азиските берзи денес достигнаа највисоко ниво во последните пет месеци, затоа што инвеститорите очекуваат дека деловните резултати на американските компании, чие…

 • Клоп: Уште 4 години во Ливерпул, па потоа одмор цела година!

  Клоп: Уште 4 години во Ливерпул, па потоа одмор цела година!

  Тренерот на Ливерпул, германскиот стратег Јирген Клоп потврди дека уште неколку сезони ќе биде на чело на клубот од „Енфилд“. „Што се однесува до плановите…

 • Путин: Мерките за економско закрепнување треба да бидат интегрирани во националните проекти

  Путин: Мерките за економско закрепнување треба да бидат интегрирани во националните проекти

  Мерките на националниот план за економско закрепнување треба да бидат интегрирани во националните проекти, изјави претседателот на Русија, Владимир Путин. Предлагам мерките од тој план…

 • Во мај само 838 туристи, 99,2 отсто помалку од лани

  Во мај само 838 туристи, 99,2 отсто помалку од лани

  Во мај годинава земјава ја посетиле 838 туристи што е 99,2 отсто помалку во однос на истиот месец лани. Како што соопшти Државниот завод за…

 • Од ноќеска на полноќ поскапуваат горивата

  Од ноќеска на полноќ поскапуваат горивата

  Од вечерва на полноќ цените на горивата се зголемуваат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР…

 • Рекордно мал број на луѓе во ЕУ започнале со работа во првиот квартал (ИНФОГРАФИК)

  Рекордно мал број на луѓе во ЕУ започнале со работа во првиот квартал (ИНФОГРАФИК)

  Податоците на Европската канцеларија за статистика „Евростат“ покажуваат дека рекорден мал број на луѓе во Европската унија (ЕУ) започнале да работат во првиот квартал од…

 • Нова теорија на заговор: Во маски за лице скриена 5G антена

  Нова теорија на заговор: Во маски за лице скриена 5G антена

  Теориите на заговор кои се шират низ целиот свет се прилично луди, но се чини дека во последно време се интензивираат со порастот на глобалната…