Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,704.50 7%    BESK 5,643.00 10%    GRNT 790.86 6.03%    KMB 6,027.13 7.4%    MPT 50,496.41 8.52%    MTUR 4,400.00 10%    OKTA 3,000.00 0.99%    STB 885.95 6.61%    TNB 13,878.00 10%    TTK 1,166.00 10%    UNI 1,885.00 5.78%    ZUMS 1,000.00 0%    

3….2….1….БУДВА!!!

Време: 23:11

Датум: јануари 1, 2020

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

“Чини ми се грми, чини ми се сјева…..”

И грмеше и светкаше синоќа во Будва, кога главниот градски плоштад и околината едногласно ги пееја „Чија је оно ѕвезда“, „Главо луда“, „Продужи даље“, „Подлугове“… И никогаш во последните дваесет години, како оваа, се чинеше дека просторот пред Стариот град, еден од најголемите во Црна Гора наменет за концерти, е мал за да ги прими сите што сакаат да бидат што е можно поблиску до бината, што е можно поблиску до Здравко Чолиќ, до неверојатната енергија што излегуваше од секоја песна, движење, конекција…

А после спектакуларниот огномет, кој беше неизоставен дел од незаборавните новогодишни настани на Будва продолжи со „Чини ми се грми, чини ми се сјева“…. и десетици илјади луѓе влегоа во новата 2020 година играјќи, пеејќи, насмеано, со најдобрите пријатели, семејството, партнерите!

Здравко Чолиќ пееше два и пол часа со жителите на Будва и нивните гости, докажувајќи така дека на големите sвезди времето не им може ништо. Напротив! Со истата енергија, на истиот плоштад, точно пред 20 години, кога локалната самоуправа за првпат одлучи да организира новогодишна ноќ на отворено, Здравко ги „купи“ срцата на публиката. Синоќа таа љубов штотуку стана посилна!

Уште од дневните часови на последниот ден во декември, сите чувствуваа дека ќе биде „вечер за паметење“. Детски солисти на Сања Периќ ги воодушеви малите деца и нивните родители со прекрасните вокали, проследено со концерт на жичарскиот квартет „Lords of the strings“. Три девојчиња и еден млад човек, сите членови на црногорскиот симфониски оркестар, изведоа добро познати локални и странски поп-рок нумери, носејќи ги на еден потполно поинаков начин.

Вечерната програма ја отвори одличниот настап на крајбрежниот бенд „The Grupa“, веќе познат на публиката во Будва и на црногорската публика. По нив, една од најдобрите поп-пејачки од регионот, Невена Божовиќ, настапи во еден сосема поинаков аранжман, во придружба на танчери кои заедно со неа ја одржуваа публиката „загреана“ до самиот почеток на концертот на Чола.

„И на приватен и на деловен план, оваа година сè се случуваше одеднаш. Тоа обично е така во животот и затоа е најубаво. Колку и да беше убаво, исто толку беше и напорно и во тој стил и ја завршуваме годинава. Овој пат ја искористив можноста да се заблагодарам на градот и на Туристичката организација што ме избраа, како една од најмладите учесници на новогодишната програма, да настапам непосредно пред најголемата регионална ѕвезда – Здравко Чолиќ “- посочи непосредно пред настапот Невена Божовиќ.

Навистина, за време на нејзиниот 90-минутен настап, Невена ги оправда сите очекувања и воодушеви бројна публика со домашни и странски хитови.

И тогаш се слушнаа познатите акорди, најголемата ѕвезда во регионот излезе на сцената и пееше „Продужи даље“…., но никој не сакаше да си замине, затоа што во Будва е најдобро!

„Будва покажува и оваа година, како и во минатите години, дека е центар на настани и добри вибрации кога станува збор за Нова Година – рече Маја Лијешевиќ, директор на ТО Будва, додавајќи дека е важно да се напомене дека концертите во Будва не се само на Плоштадот, туку и дека хотелиерите подготвија богата програма за време на празниците, а тоа во Будва е џет-сет на регионална музичка сцена.

Градоначалникот на Будва, Марко Бато Царевиќ им ја честиташе новата 2020 година и им посака на сите среќа, здравје, насмевки и да бидат подобри од претходната.

„Будва отсекогаш била во центарот на сите настани, па вечерва ги собори сите рекорди. Ние сме многу задоволни, сега можеме да се опуштиме и да славиме со задоволство “, рече Царевиќ.

Програмата во Будва продолжува и денес во 14 часот со традиционален концерт на класична музика во изведба на Медитеранскиот преродбен оркестар, под диригентската палка на Радован Паповиќ. Солисти ќе бидат: Маријана Совран, Емилија Миниќ, Лана Азија Дабовиќ, Марко Калајановиќ и Стеван Каранац. На виолина Вили Фердинанди, на флејта Ксенија Франнет.
Во вечерните часови, од 21 часот, ќе настапи хорот „Аса Воце“ од Подгорица, по што следат Хари Мата Хари и Светлана Цеца Ражнатовиќ.

Вечерва организаторите очекуваат присуство, како и претходната вечер.

Будва уште еднаш докажа дека е новогодишна дестинација која се сака!

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Најскапиот имот во Европа: Ги имитира првите облици на живот во пештера (видео)

  Најскапиот имот во Европа: Ги имитира првите облици на живот во пештера (видео)

  Babl Palas е името на најскапиот имот во Европа. Имено, станува збор за сопственост на славниот италијански дизајнер Пјер Карден. Имотот се наоѓа во местото во…

 • Џенифер Лопез се релаксира на плажа во Мајами(фото)

  Џенифер Лопез се релаксира на плажа во Мајами(фото)

  Џенифер Лопез (50) отиде на заслужен одмор и се чини дека ужива во сонцето на плажа во Мајами. 50-годишната поп-дива, родена во Бронкс, на себе…

 • НАСА објави видео за Месечината снимена од астрoнаутите на Аполо 13(видео)

  НАСА објави видео за Месечината снимена од астрoнаутите на Аполо 13(видео)

  Дали некогаш сте посакале да ја видите Месечината снимена одблизу од астронаутите од Аполо 13 на нивната мисија во вселената? Национална аеронаутичко-вселенска управа или скратено…

 • Археолозите со неверојатно откритие – пронајдена гробницата на Ромул во Рим (видео)

  Археолозите со неверојатно откритие – пронајдена гробницата на Ромул во Рим (видео)

  Италијанските археолози соопштија дека во центарот на Рим откриле древна гробница која речиси сигурно е посветена на основачот на Рим, Ромул. Малата одаја со обичен…

 • Малкумина ги виделе: Суданските пирамиди се поневеројатни од оние во Египет(фото)

  Малкумина ги виделе: Суданските пирамиди се поневеројатни од оние во Египет(фото)

  Со повеќе од 250 гробници, суданските наоѓалишта се многу побогати од оние “најпознатите” во Египет. Веројатно сте слушнале за американската и босанската пирамида, но за…

 • Најголемиот огномет во светот го подготвувале седум години(видео)

  Најголемиот огномет во светот го подготвувале седум години(видео)

  Огнометот во Колорадо го собори рекордот за најголем огномет во светот според Гинисовата книга на рекорди. За успешниот обид биле потребни 1.270 килограми пиротехника, која…

 • Снимка за која зборува цел свет: Го купил часовникот во 70-тите за 345 долари, а сега вреди 700 ијлади

  Снимка за која зборува цел свет: Го купил часовникот во 70-тите за 345 долари, а сега вреди 700 ијлади

  Ветеран на американските воздухопловни сили доживеа неверојатен шок кога неговиот „rolex“, кој го купил во 70-тите години за 345 долари, проценет е на 700.000 американски…

 • Оваа векна леб чини 1.380 евра и е најскапа во светот(видео)

  Оваа векна леб чини 1.380 евра и е најскапа во светот(видео)

  Хуан Мануел Морено е пекар кој дошол до идеја да направи намирница која оди со секој оброк, но по посебен рецепт. Тоа има своја цена,…

 • Најскапото шише вино во светот чини 35.000 евра

  Најскапото шише вино во светот чини 35.000 евра

  Најскапото вино на светот во 2019 година не беше ниту италијанско ниту француско, туку вино од Унгарија. Дваесет шишиња, по литар ипол, ја сочинуваат унгарската ексклузивна…

 • Махмут Орхан: Jас Новата Година веќе ја дочекав во Будва!

  Махмут Орхан: Jас Новата Година веќе ја дочекав во Будва!

  Младите и перспективни диџеи од Будва, Стеван Мандиќ и Никола Радуловиќ, ЈОХН К, синоќа овозможија фантастична вечер на електронска музика на главниот плоштад Будва, која…