Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,704.50 7%    BESK 5,643.00 10%    GRNT 790.86 6.03%    KMB 6,027.13 7.4%    MPT 50,496.41 8.52%    MTUR 4,400.00 10%    OKTA 3,000.00 0.99%    STB 885.95 6.61%    TNB 13,878.00 10%    TTK 1,166.00 10%    UNI 1,885.00 5.78%    ZUMS 1,000.00 0%    

Брод за Гинис долг 162 метри, има дури и соба за снег

Време: 11:15

Датум: декември 26, 2019

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

„Fying Clipper“ е импресивен едреник изграден во „Бродосплит“, Хрватска според нацртот на едреникот на Франц II во 1911 година. Со својот импресивен ентериер, непогрешливо потсетува на старите едреници, но е опремен со најнова технологија.

Цената на седумдневно пловење се движи од 2 000 до 15 000 евра, во зависност од видот на кабината. Едреникот е долг 162 метри и широк 18,5 метри. Поради должината тој ќе биде запишан во Гинисовата книга на рекорди.

„Ресторанот е на два ката и може да ги прими сите патници во исто време, има дневна со пијано, а погледот е кон базенот и прозорците од дното на стаклото, што не само што е ефикасно, туку и пренесува природна светлина. Базенот е изработен од нерѓосувачки челик, а специјалното стакло во фабрика во Германија“, раскажува Радован Нашиновиќ, директор на проектот.

Најголем напор, што се однесува до материјалите, бил вложен во потрагата по најквалитетна тиковина, која е набавена од Азија.

Покрај најдоброто тиково дрво, други елементи за интериерот биле набавувани во цела Европа и низ целиот свет. Затоа не е погрешно да се каже дека целиот свет е вклопен во едрилицата.

 

На бродот има четири апартмани од 45 метри квадратни, опремени со дури електричен камин, две купатила со тушеви и џакузи. Престојот во нив е најскап.

Бродот има мала болница, лекарска кабина и ги исполнува највисоките здравствени стандарди во согласност со американските регулативи, а решенијата што се користат во кујната, на пример, кои спречуваат да се задржат нечистотијата и бактериите, оставаат пример за идните градители на бродот.

На едреникот има многу интересни решенија и детали што им овозможуваат на гостите вистинско доживување на старински едреник. Има и кормило со кое можат да се обидат да управуваат со бродот, компас направен како копија на стари компаси. Во просториите за бањи имаме простории за масажа, два сауни, но и „снежна соба“ или просторија каде што паѓа снег.

Импресивниот едреник со едра неодамна запловил по Јадранот. Од „Бродосплит“ велат дека бродот е продаден, а наскоро ќе се дознаат и новите сопственици на „Fying Clipper“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Најскапиот имот во Европа: Ги имитира првите облици на живот во пештера (видео)

  Најскапиот имот во Европа: Ги имитира првите облици на живот во пештера (видео)

  Babl Palas е името на најскапиот имот во Европа. Имено, станува збор за сопственост на славниот италијански дизајнер Пјер Карден. Имотот се наоѓа во местото во…

 • Џенифер Лопез се релаксира на плажа во Мајами(фото)

  Џенифер Лопез се релаксира на плажа во Мајами(фото)

  Џенифер Лопез (50) отиде на заслужен одмор и се чини дека ужива во сонцето на плажа во Мајами. 50-годишната поп-дива, родена во Бронкс, на себе…

 • НАСА објави видео за Месечината снимена од астрoнаутите на Аполо 13(видео)

  НАСА објави видео за Месечината снимена од астрoнаутите на Аполо 13(видео)

  Дали некогаш сте посакале да ја видите Месечината снимена одблизу од астронаутите од Аполо 13 на нивната мисија во вселената? Национална аеронаутичко-вселенска управа или скратено…

 • Археолозите со неверојатно откритие – пронајдена гробницата на Ромул во Рим (видео)

  Археолозите со неверојатно откритие – пронајдена гробницата на Ромул во Рим (видео)

  Италијанските археолози соопштија дека во центарот на Рим откриле древна гробница која речиси сигурно е посветена на основачот на Рим, Ромул. Малата одаја со обичен…

 • Малкумина ги виделе: Суданските пирамиди се поневеројатни од оние во Египет(фото)

  Малкумина ги виделе: Суданските пирамиди се поневеројатни од оние во Египет(фото)

  Со повеќе од 250 гробници, суданските наоѓалишта се многу побогати од оние “најпознатите” во Египет. Веројатно сте слушнале за американската и босанската пирамида, но за…

 • Најголемиот огномет во светот го подготвувале седум години(видео)

  Најголемиот огномет во светот го подготвувале седум години(видео)

  Огнометот во Колорадо го собори рекордот за најголем огномет во светот според Гинисовата книга на рекорди. За успешниот обид биле потребни 1.270 килограми пиротехника, која…

 • Снимка за која зборува цел свет: Го купил часовникот во 70-тите за 345 долари, а сега вреди 700 ијлади

  Снимка за која зборува цел свет: Го купил часовникот во 70-тите за 345 долари, а сега вреди 700 ијлади

  Ветеран на американските воздухопловни сили доживеа неверојатен шок кога неговиот „rolex“, кој го купил во 70-тите години за 345 долари, проценет е на 700.000 американски…

 • Оваа векна леб чини 1.380 евра и е најскапа во светот(видео)

  Оваа векна леб чини 1.380 евра и е најскапа во светот(видео)

  Хуан Мануел Морено е пекар кој дошол до идеја да направи намирница која оди со секој оброк, но по посебен рецепт. Тоа има своја цена,…

 • Најскапото шише вино во светот чини 35.000 евра

  Најскапото шише вино во светот чини 35.000 евра

  Најскапото вино на светот во 2019 година не беше ниту италијанско ниту француско, туку вино од Унгарија. Дваесет шишиња, по литар ипол, ја сочинуваат унгарската ексклузивна…

 • 3….2….1….БУДВА!!!

  3….2….1….БУДВА!!!

  “Чини ми се грми, чини ми се сјева…..” И грмеше и светкаше синоќа во Будва, кога главниот градски плоштад и околината едногласно ги пееја „Чија…