Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,704.50 7%    BESK 5,643.00 10%    GRNT 790.86 6.03%    KMB 6,027.13 7.4%    MPT 50,496.41 8.52%    MTUR 4,400.00 10%    OKTA 3,000.00 0.99%    STB 885.95 6.61%    TNB 13,878.00 10%    TTK 1,166.00 10%    UNI 1,885.00 5.78%    ZUMS 1,000.00 0%    

5 европски градови идеални за празнично викенд патување

Време: 22:09

Датум: декември 17, 2019

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

Викендите во текот на декември се идеално време да отпатувате некаде со пријателите или со семејството. Затоа ви носиме предлог за неколку европски градови до кои со возење можете да стигнете и уживате во прекрасна празнична атмосфера. Избравме 5 градови совршени за продолжен празничен викенд.

Виена

На само десетина часа возење ве чека вистинска австриска празнична авантура. Виена за време на празниците е вистински спој на еуфорија и историја, што го прави еден од најатрактивните градови за време на празниците. На улиците во Виена можете да купите прекрасни сувенири, да пробате различни специјалитети, како и да учествувате во празнични работилници.

Прага

Ако сè уште не сте ја посетиле Прага, годинешните празници се совршена можност за тоа. Покрај вкусната храна и пијалоци, ќе можете да посетите и бројни музеи, но и да уживате во празничниот дух. Со оглед на тоа дека во текот на зимата Прага ја посетуваат туристи од целиот свет, позитивната енергија е сеприсутна, а добриот престој е загарантиран.

Познан

Познатиот полски град е идеален за празничен викенд одмор. Минатата година за прв пат е организирана празнична декорација и веднаш влезе во списокот на 10-те најубави европски дестинации. Посебен дел од центарот на градот е особено посветен на мразот, бидејќи тука се одржува фестивал на скулптури со мраз, на кој учествуваат уметници од целиот свет.

Будимпешта

Град украсен со светла, бесплатно лизгање, како и вкусни колбаси се неизоставен дел од авантурата во Будимпешта. Таму базарот е организиран околу катедралата, каде е сместена големата елка. Со оглед на тоа што се пристигнува за помалку од десетина часови, ова е идеална дестинација за викенд патување.

Лајпциг

Во Лајпциг се крие една од најстарите празнични магии во Европа, но и во Германија. Градскиот плоштад се претвора во празнична идила. Атмосферата е пријатна, празнична и пријателски настроени луѓе ќе ве пречекаат и ќе ви понудат неколку домашни специјалитети.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Најскапиот имот во Европа: Ги имитира првите облици на живот во пештера (видео)

  Најскапиот имот во Европа: Ги имитира првите облици на живот во пештера (видео)

  Babl Palas е името на најскапиот имот во Европа. Имено, станува збор за сопственост на славниот италијански дизајнер Пјер Карден. Имотот се наоѓа во местото во…

 • Џенифер Лопез се релаксира на плажа во Мајами(фото)

  Џенифер Лопез се релаксира на плажа во Мајами(фото)

  Џенифер Лопез (50) отиде на заслужен одмор и се чини дека ужива во сонцето на плажа во Мајами. 50-годишната поп-дива, родена во Бронкс, на себе…

 • НАСА објави видео за Месечината снимена од астрoнаутите на Аполо 13(видео)

  НАСА објави видео за Месечината снимена од астрoнаутите на Аполо 13(видео)

  Дали некогаш сте посакале да ја видите Месечината снимена одблизу од астронаутите од Аполо 13 на нивната мисија во вселената? Национална аеронаутичко-вселенска управа или скратено…

 • Археолозите со неверојатно откритие – пронајдена гробницата на Ромул во Рим (видео)

  Археолозите со неверојатно откритие – пронајдена гробницата на Ромул во Рим (видео)

  Италијанските археолози соопштија дека во центарот на Рим откриле древна гробница која речиси сигурно е посветена на основачот на Рим, Ромул. Малата одаја со обичен…

 • Малкумина ги виделе: Суданските пирамиди се поневеројатни од оние во Египет(фото)

  Малкумина ги виделе: Суданските пирамиди се поневеројатни од оние во Египет(фото)

  Со повеќе од 250 гробници, суданските наоѓалишта се многу побогати од оние “најпознатите” во Египет. Веројатно сте слушнале за американската и босанската пирамида, но за…

 • Најголемиот огномет во светот го подготвувале седум години(видео)

  Најголемиот огномет во светот го подготвувале седум години(видео)

  Огнометот во Колорадо го собори рекордот за најголем огномет во светот според Гинисовата книга на рекорди. За успешниот обид биле потребни 1.270 килограми пиротехника, која…

 • Снимка за која зборува цел свет: Го купил часовникот во 70-тите за 345 долари, а сега вреди 700 ијлади

  Снимка за која зборува цел свет: Го купил часовникот во 70-тите за 345 долари, а сега вреди 700 ијлади

  Ветеран на американските воздухопловни сили доживеа неверојатен шок кога неговиот „rolex“, кој го купил во 70-тите години за 345 долари, проценет е на 700.000 американски…

 • Оваа векна леб чини 1.380 евра и е најскапа во светот(видео)

  Оваа векна леб чини 1.380 евра и е најскапа во светот(видео)

  Хуан Мануел Морено е пекар кој дошол до идеја да направи намирница која оди со секој оброк, но по посебен рецепт. Тоа има своја цена,…

 • Најскапото шише вино во светот чини 35.000 евра

  Најскапото шише вино во светот чини 35.000 евра

  Најскапото вино на светот во 2019 година не беше ниту италијанско ниту француско, туку вино од Унгарија. Дваесет шишиња, по литар ипол, ја сочинуваат унгарската ексклузивна…

 • 3….2….1….БУДВА!!!

  3….2….1….БУДВА!!!

  “Чини ми се грми, чини ми се сјева…..” И грмеше и светкаше синоќа во Будва, кога главниот градски плоштад и околината едногласно ги пееја „Чија…