Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

10 начини за брзо лекување на воспалено грло

Време: 11:44

Датум: декември 4, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Чувствувате дека грлото ве затега и дека можеби сте настинале? Еве што можете да превземете за да ја подобрите ситуацијата веднаш.

1. Лекови

Еден од најбрзите начини е веднаш да земете некои лекови кои го намалуваат воспалението, отокот и иритацијата на грлото. Во случај да ги немате дома, купете ги во најблиската аптека и веднаш напијте се.

2. Сол и вода

Штом почувствувате пецкање и надразнетост во грлото, земете малку млака вода со сол и направете гаргара. Тоа можете да го направите повеќе пати во денот, бидејќи на тој начин ќе ги уништите бактериите. Лекарите обично препорачуваат мешавината да ја направите од една чаша вода и половина лажица сол.

3. Пастили за грло и спрејови

Различните пастили за грло веднаш ќе ви ја ублажат болката бидејќи со нивното лижење предизвикувате устата да лачи повеќе плунка, па така и вашата усна шуплина ќе биде помалку сува. Во аптеките можете да изберете различни видови, како оние со витамин Ц или мед со корисни билки. Исто така, можат да ви помогнат и спрејовите кои имаат слични состојки и антисептички ефект.

4. Сируп

Ако започнавте да кашлате задолжително купете сируп бидејки така ќе го спречите понатамошното разболување.

5. Пијте многу течности

Како и кај секоја настинка, така и за грлото, многу е важно постојано да пиете чај или вода со цел да ја избегнете дехидрацијата. Течноста ќе го прочисти грлото а вие ќе се чувствувате подобро. Добро ќе ви дојде и домашна супа. Да се внесуваат доволно течности значи дека вашата урина треба да има светла боја и да биде без мирис.

6. Чаеви

Изберете билни чаеви кои ќе го зајакнат вашиот имунитет, како што е зелениот, црниот или белиот чај, но бидете внимателни и не ги внесувајте кога се многу жешки.

7. Пилешка супа

Топлата супа многу ќе ви помогне. Ако се прашувате зошто баш супа, одговорот е едноставен – натриумот во супата делува против воспаленијата, а нејзината топлина ќе ви ја олесни болката. Освен тоа, болното грло можете дополнително да го надразните доколку конзумирате потврда храна, затоа препорачливо е да конзумирате супа во која ќе ставите и неколку парчиња ситно пилешко месо, на тој начин ќе се чувствувате сити.

8.Одмор

Иако ова не е некој брз начин на лекување, многу е важен и би било добро што повеќе да се одмарате. Така на полесен начин ќе ја добиете битката со инфекцијата и ќе му ја дадете на телото потребната енергија. Повеќето воспаленија на грлото се предизвикани од вируси, па затоа ќе ви биде потребен и одмор со цел да оздравите.

9. Антибиотик

Ако станува збор за силна главоболка, секако дека мора да го посетите вашиот лекар, бидејќи можно е да имате бактерија која може да се излечи само со антибиотик. Меѓутоа, ништо не преземајте пред да направите брис на грло, и секако за секој потребен антибиотик консултирајте се со вашиот матичен лекар, не земајте ништо на своја рака.

10. Исхрана

Хранта исто така е важна во лекувањето, во тој период избегнувајте ги нездравите намирници и конзумирајте повеќе овошје и зеленчук. Можете да си направите лимонада со мала количина на мед, на тој начин ќе го зајакнете и вашиот имунитет.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

  Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

  Забава во градината со соседите, игра со внуците или пак можеби прв состанок со новата љубов? Дури и на зрела возраст, нашиот секојдневен живот може…

 • Додадете го овој зачин во јогуртот: Ќе ги изгубите килограмите и ќе го уништите лошиот холестерол

  Додадете го овој зачин во јогуртот: Ќе ги изгубите килограмите и ќе го уништите лошиот холестерол

  Научниците овој ефект го објаснуваат со тоа што овој зачин содржи изобилство од фитосфероли кои имаат способност да го апсорбираат холестеролот, а содржи и материи…

 • Напиток од три состојки кој топи килограми

  Напиток од три состојки кој топи килограми

  Состојките на овој неверојатен напиток можеби нема да ви се допаднат многу, но тој се покажа како делотворен пијалок кој го тестирале многумина и линијата…

 • Зошто некои народи се повитки од другите?

  Зошто некои народи се повитки од другите?

  Цел свет верува дека Французинките се витки, а облините на бразилските жени го привлекуваат вниманието на цела планета. Која е тајната на нивниот изглед? Ви…

 • Ако го пиете овој напиток ќе заборавите на срцевите болести и инфарктот

  Ако го пиете овој напиток ќе заборавите на срцевите болести и инфарктот

  Чајот од преградите во внатрешноста на оревот делува против запушувањето на коронарните артерии, срцевите болести и температурата. Стеснувањето на коронарните артерии често е резултат од…

 • Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

  Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

  Овој напиток има мноштво благодети за здравјето, но покрај тоа помага и за одржување на посакуваната телесна тежина и одлично делува на кожата. Семето од…

 • Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важни проблеми!

  Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важни проблеми!

  Еве што се лекува оваа комбинација… Болно грло Ослободете се од болката во грлото така што во чаша топла вода ќе помешате една лажица сок…

 • Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Овој природен препарат благотворно влијае на целиот организам, а многу едноставно се подготвува… Овој лек го одржува оптималното здравјето на целиот организам – ги чисти…

 • Целиот свет полуде по рецептот од две состојки кој ги отстранува мастите

  Целиот свет полуде по рецептот од две состојки кој ги отстранува мастите

  Доколку страдате од вишок масти, тогаш овој рецепт е одличен за вас… Поради брзиот начин на живот, лошата исхрана и недостатокот на физичка активност зголемените…

 • Откријте ја новата Цевитана со вкус на лимон и ѓумбир

  Откријте ја новата Цевитана со вкус на лимон и ѓумбир

  Светот на вкусови на Витаминка е збогатен со уште еден нов производ. Новата Цевитана експлодира со цитрусен вкус кој е зачинет со ѓумбир, влевајќи свежина…