Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,298.51 0.02%    FERS 74,000.00 1.36%    GRNT 1,034.77 0.65%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,279.63 -0.19%    MKSD 193.00 0.52%    MPT 76,500.00 0.08%    OKTA 4,700.00 2.17%    RZUS 75.00 -9.64%    SBT 2,590.73 3.49%    STB 1,180.00 0.09%    STIL 92.00 0.19%    TEL 310.00 0%    TNB 16,550.00 -0.18%    TTK 1,530.62 0.7%    UNI 2,390.00 1.27%    ZILU 150.00 8.7%    ZPKO 1,470.00 0%    

Зошто островите Курил се дестинација која секој авантурист мора да ја посети?

Време: 14:06

Датум: ноември 27, 2019

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

Овој архипелаг е едно од последните места кое може да се пофали со тло кое не подлегна на забрзаниот, модерен развој…

Љубовта кон авантурите и потребата за истражување на светот се она што нè тера кога сакаме да се впуштиме во искуствени патувања. За љубителите на јахти, едно такво патување може да се манифестира со кампување на Антарктикот, гледање китови во норвешките фјордови или пешачење во пустината во Патагонија. Сепак, за сите кои сакаат да ја напуштат својата зона на удобност и да остават километри зад себе, островите Курил се идеална опција.

Сместени на околу 1.200 километри северо-источно од Хокаидо во Јапонија до рускиот полуостров Камчатка, овој вулкански архипелаг кој се пресретнува со Окхотското море на запад и северен Пацифик на исток, е едно од последните места кое не потпадна под влијание на модерната револуција.

Пејзажот на овој дел од светот е украсен со девствени шуми, карпести брегови, широки реки и врвови кои се покриени со снег. Малку подалеку на југ, топлите води во близина на Пукет привлекуваат многу големи јахти со патници кои сакаат да истражуваат нешто повеќе од сега веќе славните карипски острови.

Нешто повеќе инфраструктура на оваа дестинација нуди Ланзароте, кој се наоѓа на 136 километри од северниот дел на Африка, кој забрзано станува дестинација за суперјахти. Сонцето кое сјае во текот на целата година, егзотичните пејсажи и спортови на вода не се единствената причина за посета на овој дел од светот. Сместен на трасата која ги поврзува Европа и Карибите, овој остров ви нуди многу работи што вредат да се видат.

Кога ќе одлучите дека сте подготвени да ги истражувате неасфалтираните патеки на нашиот свет, тогаш дефинитивно ве советуваме да посетите некоја од овие дестинации. Можеби тоа е местото каде ќе го пронајдете вистинското богатство – себеси.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Посетете го најголемиот и најмагичниот снежен лавиринт во светот

  Посетете го најголемиот и најмагичниот снежен лавиринт во светот

  Многу Европејци слушнале за Закопане, мал град во Полска, кој честопати се нарекува зимски главен град на оваа земја… Станува збор за популарна дестинација за…

 • Оригинално: Очила за сонце направени од талог од кафе

  Оригинално: Очила за сонце направени од талог од кафе

  Звучи невозможно, но очила за сонце направени од талогот од кафе сега се реалност кој ги дизајнирал украинскиот бренд OCHIS. Идејата за уникатен тип очила…

 • Ноќта трае и по два месеци: Ова е најсеверниот и еден од најдепресивните градови во светот (видео)

  Ноќта трае и по два месеци: Ова е најсеверниот и еден од најдепресивните градови во светот (видео)

  Рускиот Норилск е меѓу најстудените, најзагадени и најдепресивни градови во Русија. Со своите 175.000 жители, Норилск е најсеверниот град во светот, а по Мурманск втор…

 • Руски часовник продаден на аукција за 31 милиони долари (видео)

  Руски часовник продаден на аукција за 31 милиони долари (видео)

  Руски часовник на швајцарскиот производител Patek Philippe е продаден на аукција за рекордни 31 милиони долари. Станува збор за најскапиот часовник продаден на аукција. Моделот на…

 • Песочна дина висока 170 метри: До врвот за еден час, до подножјето за неколку минути(фото)

  Песочна дина висока 170 метри: До врвот за еден час, до подножјето за неколку минути(фото)

  Прошетката низ пустина за многумина е интересно доживување поради песочните дини што се издигаат, а во пустината Намиб во јужниот дел на Африка има една…

 • Снимката која го шокираше светот(видео)

  Снимката која го шокираше светот(видео)

  Прилично необична риба беше забележана во едно езеро во Кина. Поради необичната форма на главата на крапот, се добива впечаток дека рибата има човечко лице.…

 • Ретка атмосферска појава: “Ледени јајца” го поплавија финскиот брег(фото)

  Ретка атмосферска појава: “Ледени јајца” го поплавија финскиот брег(фото)

  Благодарение на ретката атмосферска појава, илјадници ледени топки ја покрија плажата во Финска. Аматерскиот фотограф Ристо Матила наиде на овие „ледени јајца“ на островот Хајлуото…

 • Есента на Будванската ривиера најави нови туристички трендови

  Есента на Будванската ривиера најави нови туристички трендови

  Невообичаено топлиот октомври со морска температура од 23 степени, како и пониските цени на хотелите и приватниот смештај во Будва, ги натера туристите од целиот…

 • Уживајте во одморот во новиот ресорт Six Senses

  Уживајте во одморот во новиот ресорт Six Senses

  Six Senses Bhutan веќе отвори три ложи оваа година, во Паро, Тимбу и Пунака, а сега додава четврта… Нивното најново издание, Six Senses Gangteys, се наоѓа…

 • Коњ се преправа дека е мртов секогаш кога некој ќе се обиде да го јава (видео)

  Коњ се преправа дека е мртов секогаш кога некој ќе се обиде да го јава (видео)

  Да постојат Оскари за животни, коњот Џинганг заслужено би добил награда. Иако неговата главна задача е да галопира додека некој седи на неговиот грб, тој…