Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,931.87 0.24%    BESK 5,700.00 0%    GRNT 940.00 -1.25%    KMB 5,997.97 -0.02%    MPT 66,000.00 1.54%    RZIN 46.00 -48.89%    SBT 2,600.33 0.01%    TNB 16,500.00 0.92%    TTK 1,282.00 0%    ZPOG 1,800.00 0%    

Петта сила во вселената?

Време: 14:40

Датум: ноември 21, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Унгарските физичари открија нови докази за постоење на петта фундаментална сила во вселената.

Атила Кражнахоркај од Институтот за нуклеарни истражувања ATOMKI и неговите колеги со години го проучуваа радиоактивното распаѓање на нестабилниот изотоп берилиум-8, а во 2016 година објавија дека наишле на невообичаено откритие – можно е да го предизвикува непозната честичка.

„Доколку се утврди дека постои, тоа би отворило нова насока во физиката на честички. Имено, X17 би можел да биде врска помеѓу обичните и темните материи“, смета тој.

Сега, истиот истражувачки тим откри уште една аномалија, овој пат во енергетска транзиција при возбудена состојба на јадрото на хелиумот, и верува дека таа укажува на постоење на истата, мистериозна честичка.

Во физиката, денес традиционално се разликуваат четири основни интеракции, четири фундаментални сили: гравитациска, електромагнетна, слаба и силна нуклеарна сила. Првите две одамна се познати и лесно може да се набудуваат и на големи растојанија.

Другите две се видливи само на растојанија во атомски размери.

Унгарските физичари пресметале дека новата честичка има маса од околу 17 мегаелектрони, што е околу 33 пати поголема маса од оние кои имаат електроните. Честичката затоа ја именуваа – X17.

Физичарот Џонатан Фенг, од универзитетот во Калифорнија, смета дека честичката X17 може да реагира само со неутрони, во спротивно би била откриена претходно во други лабораториски експерименти. Но, за тоа да би било вистина, не може да користи некоја позната природна сила. Наместо тоа, мора да комуницира преку сила која не е поврзана со гравитацијата, електромагнетизмот или двете познати нуклеарни сили.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Петта сила во вселената?

 1. Пингбек: Петта сила во вселената? - ММС

 • Тотенхем не се откажува од ЛЕ, Кејн влезе во „клубот 200“

  Тотенхем не се откажува од ЛЕ, Кејн влезе во „клубот 200“

  Тотенхем, Манчестер сити победија, а Барнли и Вулверхемптон одиграа нерешено во рамките на 36 коло, во Премиерлигата. Жозе Мурињо со Тотенхем победи во Њукасл благодарение…

 • „Apple“ нема да плати даноци во Ирска во вредност од 13 милијарди евра

  „Apple“ нема да плати даноци во Ирска во вредност од 13 милијарди евра

  Европскиот суд на правдата ја поништи одлуката на Европската комисија (ЕК) да побара од „Apple“ да плати 13 милијарди евра даноци на Ирска, пишува „CNBC“.…

 • Пандемијата го сруши македонскиот туризам, во мај само 838 туристи, пад од над 99%

  Пандемијата го сруши македонскиот туризам, во мај само 838 туристи, пад од над 99%

  Милионски евра загуби трпи македонскиот туризам од пандемијата со Ковид-19. Само во мај годинава бројот на туристи и бројот на ноќевања бележи пад од над 99…

 • Најдобрите и најлошите перформанси на металите во 2020-та година

  Најдобрите и најлошите перформанси на металите во 2020-та година

  Секоја година во овој период се објавува презентацијата на металите и суровините за првото полугодие од годината, пишува „OilPrice.com“. Скапоцените метали се голем победник за…

 • Што е квалитетен одмор и колку е тој важен за нашето здравје

  Што е квалитетен одмор и колку е тој важен за нашето здравје

  Дали некогаш сте се почувствувале толку изморено, што дури и по неколкучасовно спиење вие сеуште не можете нормално да функционирате? Покрај квалитетниот сон, на секој…

 • „Samsung“ очекува 6G мрежите да започнат во 2028-та година

  „Samsung“ очекува 6G мрежите да започнат во 2028-та година

  Компанијата „Samsung“ предвидува дека мобилните мрежи од шеста генерација (6G) би можеле да започнат да се градат уште во 2028-ма година и да станат широко…

 • Гатузо се откажа од дел од својата плата за Наполи да го купи Осимен

  Гатузо се откажа од дел од својата плата за Наполи да го купи Осимен

  Тренерот на Наполи, Џенаро Гатузо, доброволно ќе добива помала плата за да му помогне на клубот да го купи напаѓач Виктор Осимен од Лил, објави…

 • Дебитираше „BMW iX3“ – првиот електричен „SUV“ на производителот од Баварија (ФОТО+ВИДЕО)

  Дебитираше „BMW iX3“ – првиот електричен „SUV“ на производителот од Баварија (ФОТО+ВИДЕО)

  Компанијата „BMW“ со мало задоцнување зад конкурентите пристигнува на пазарот на електрични „SUV“ возила. Баварците го претставија долго најавуваниот „iX3“, чии фотографии, случајно или не,…

 • Реал до навивачите: Ако станеме шампиони, останете дома!

  Реал до навивачите: Ако станеме шампиони, останете дома!

  Лидерот во шпанската Ла Лига, Реал Мадрид ги повика своите навивачи во случај титулата да заврши на „Сантијаго Бернабеу“ да не се собираат на јавни…

 • „Boeing“ испорача само 20 авиони во вториот квартал

  „Boeing“ испорача само 20 авиони во вториот квартал

  Американскиот производител „Boeing“ испорача само 20 авиони во вториот квартал, што не е неочекувано, но исто така и не е добро. Сагата околку моделот „737…