Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,760.64 -0.03%    BUTE 3,075.00 2.5%    CEVI 567.00 -2.91%    GRNT 1,202.69 0.29%    KMB 7,231.37 -0.1%    MPT 79,852.73 -0.06%    SBT 3,200.00 2.17%    SDOM 30.00 0%    STB 1,200.00 -1.72%    TNB 17,636.98 0.24%    TTK 1,600.00 1.78%    ZILU 195.00 2.63%    ZPKO 2,539.00 19.99%    ZPOG 1,800.00 -10%    

Зачини кои на секое јадење му даваат подобар вкус и го чуваат вашиот организам

Време: 21:22

Датум: ноември 11, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Зачините се корисни за организмот на многу начини. Покрај тоа што на храната и даваат подобар вкус, го чуваат и нашето здравје, па би требало да им посветиме поголемо внимание во исхраната.

Притоа не треба да заборавите дека со некои мешавини на зачини во кесичките добивате и разни несакани додатоци. Затоа секој зачин е секогаш подобар сам по себе.

Цимет – има специфичен вкус, но и арома, кој секогаш дава посебен шмек на секое благо. Но, освен тоа, може да биде и одлична замена за шекерот во пијалоците, а со оглед на тоа дека подобро го регулира нивото на шекер во крвта, задолжително користете го.

Чили – Исклучително е здрав, а капсаицинот не предизвикува чир туку го спречува со уништување на штетните бактерии, па слободно користете го во исхраната колку што можете да го поднесете.

Кајенски бибер – со него ќе зачините и месо и зеленчук. Покрај лутите пиперки, кајенскиот бибер содржи капсаицин, а тој е здрав и дава малку лут вкус.

Ким – од античко време се користи како зачин и лек, а три пати побрзо помага да се стопат килограмите. Истражувањето кое го спроведоа ирански лекари, покажа дека само една лажичка ким дневно помага во слабеење и го намалува обемот на масното ткиво и нивото нa холестерол.

Ѓумбир – Наместо свеж ѓумбир, кој можете да го рендате и цедете, за да го зајакнете имунитетот, купете сув, односно мелен. Подготвен на тој начин, има уште поинтензивен вкус. Ѓумбирот го смирува желудникот, богат е со антиоксиданти и затоа е добар против многу воспалителни процеси во организмот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Зачини кои на секое јадење му даваат подобар вкус и го чуваат вашиот организам

 1. Пингбек: Зачини кои на секое јадење му даваат подобар вкус и го чуваат вашиот организам - ММС

 • Една лажичка е доволна! Вклучете го овој зачин во исхраната и гледајте како килограмите се растопуваат, а здравјето се подобрува!

  Една лажичка е доволна! Вклучете го овој зачин во исхраната и гледајте како килограмите се растопуваат, а здравјето се подобрува!

  За морската сол знаеме веќе со децении, во последните неколку години популарна стана хималајската сол, а дали знаевте дека постои и црна сол? Ако ја…

 • Викенд хороскоп 18-19.01.2020

  Викенд хороскоп 18-19.01.2020

    Овен (21.03 – 20.04) Ќе биде потребно да соберете неколку контакти за да стигнете до посакуваната цел. Бидете внимателни и обратете им се на…

 • Дилема: Дали можеме да замрзнеме путер?

  Дилема: Дали можеме да замрзнеме путер?

  Путерот го подобрува вкусот на секое јадење, нема сомнение за тоа. Можете да го намачкате на леб, да го додадете во сос за тестенини или…

 • Што да направите кога ќе се изгорите? Ладната вода не е секогаш најдоброто решение…

  Што да направите кога ќе се изгорите? Ладната вода не е секогаш најдоброто решение…

  Зошто треба да бидете внимателни со старомодниот трик со ладна вода. Сигурно сте слушнале за трикот дека кога ќе се изгорите, треба изгореното место да го држите…

 • Кашлицата и болката изчезнуваат за секунда: Испијте го овој чудотворен пијалок и грлото ќе ви биде благодарно

  Кашлицата и болката изчезнуваат за секунда: Испијте го овој чудотворен пијалок и грлото ќе ви биде благодарно

  Пецкање, гребење и потешкотии при голтањето се само некои од симптомите на болка во грлото кои оваа напивка може да ги реши. Комбинацијата на мед…

 • Омалаксани сте? Рецепт за вкусно смути кое ја поттикнува енергијата подобро од кафето

  Омалаксани сте? Рецепт за вкусно смути кое ја поттикнува енергијата подобро од кафето

  Сами изберете го моментот кога сакате да го пиете овој здрав и вкусен пијалок, во зависност од тоа дали ви е потребна дополнителна енергија или за…

 • Типови на зимски алергии и како да се справите со тоа

  Типови на зимски алергии и како да се справите со тоа

  Променливи температури Сувиот и ладен воздух негативно влијае на кожата, иритирајќи ја. Во некои случаи, дури може да се развие ладна уртикарија, која главно има…

 • Кравјо или билно млеко? Дилемата е решена, откријте кое млеко е поздраво!

  Кравјо или билно млеко? Дилемата е решена, откријте кое млеко е поздраво!

  Одговорот на прашањето кое млеко е најздраво може да ве изненади. Веројатно мислите дека растителното млеко, како бадемовото и соиното е многу поздраво, меѓутоа не…

 • Стресна работа и многу рокови за вршење на работата? Еве како тоа влијае на вас!

  Стресна работа и многу рокови за вршење на работата? Еве како тоа влијае на вас!

  Ако извршувате работа која подразбира дека секогаш пред себе имате некои рокови, внимавајте на ова… Роковите и стресот на работа ги поттикнуваат луѓето да јадат…

 • Избегнувајте шетање со деца по магла

  Избегнувајте шетање со деца по магла

  Ако живеете во град, маглата не е најдобро време да шетате со вашето бебе или дете. Високото ниво на загадување на воздухот во никој случај…