Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,689.14 -2.96%    BGOR 196.00 -2.97%    DLIN 35,143.00 0%    FERS 73,235.00 -3%    GRNT 1,029.70 1.77%    KMB 5,497.72 -1.15%    KVAS 14,400.00 0%    MPT 72,169.12 -2.46%    MTUR 5,300.00 0%    OHB 6,150.00 0%    REPL 77,500.00 2.65%    RMDEN18 98.70 0%    RZUS 83.00 0%    STB 1,152.61 -0.64%    STIL 99.00 -2.09%    TETE 2,341.25 -0.41%    TTK 1,380.00 1.6%    UNI 2,151.02 -1.74%    

Будва – лето кое трае

Време: 15:36

Датум: септември 20, 2019

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

Доколку досега не сте ја посетиле Будва во септември или октомври, тоа значи дека не сте го запознале вистински овој медитерански град. Тогаш најдобро се чувствува Будва, а ќе имате впечаток дека таа е токму за Вас!

Просечната температура на воздухот во текот на денот е идеална за уживање на некои од триесетте песочни плажи и многубројни скриени заливи, кои во овој период не се преплавени со туристи, како што е во јули и во август. Просечната температура на морето изнесува околу 25 степени – „идеална” што би рекле жителите на Будва, а фактот дека цените за сместување, како и цените во угостителските објекти се значително поприфатливи од летните го прави викендот во Будва е прав избор во текот на септември или октомври.

Доколку сакате промена на амбиентот и наместо на море да уживате во некои други пејсажи – не морате да ги напуштате границите на општината. Будва на својата ривиера долга 25 километри има околу 50 километри пешачки стази кои се протегаат низ прекрасното подрачје, поврзувајќи автентични крајбрежни села, како и осум од деветте манастири што Будва ги има на својата територија.

Иако летната сезона е завршена, ривиерата на Будва продолжува да живее и да ужива во придобивките од нејзината географска локација, сето тоа во ритам на бројни настани што ги подготви Организацијата за туризам на општина Будва за септември и октомври.

Преку низа настани, традиционални и нови, Будва привлекува туристи во нивниот град, а преку дегустации на гастрономски специјалитети и вина, како и музичка програма, го покажуваат своето гостопримство, кулинарски вештини и склоност за добро време.

Иако впечатоците од последните „Петровачки ноќи“ и „Забави на плажа“ во Рафаиловиќи сè уште не се стивнати, еден од омилените локални фестивали за риби, вино и пиво – „Денот на ширунот“ ќе се одржи на 5 октомври. Настанот, со традиција на одржување повеќе од 50 години, нуди богата целодневна програма за возрасни и деца секоја година, со што ќе се разубави годинешниот концерт на групата „Магазин“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како спијат морските желки? (видео)

  Како спијат морските желки? (видео)

  Морските желки спијат, но нивниот сон се разликува од оној на човекот бидејќи тоа повеќе наликува на состојба на одмор и релаксација. Кога е време…

 • Местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата отворено за туристи

  Местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата отворено за туристи

  По нуклеарната катастрофа во Чернобил во 1986 година, властите на тогашниот СССР, а подоцна Украина, строго забранија пристап до локациите изложени на радијација за неовластени…

 • Огромен грбав кит доплива во Лондон (видео)

  Огромен грбав кит доплива во Лондон (видео)

  Грбав кит долг најмалку пет метри е забележан во реката Темза источно од Лондон скоро една година откако китот белуга за прв пат е виден…

 • Величенствено шоу во чест на Ганди на „Бурџ Калифа“ во Дубаи (видео)

  Величенствено шоу во чест на Ганди на „Бурџ Калифа“ во Дубаи (видео)

  Највисокиот облакодер во светот се покажа во целата своја величенственост по повод 150-годишнината од раѓањето на Махатма Ганди со волшебно аудио-визуелно шоу во средата, пренесува…

 • Пингвин плива 8 000 километри секоја година за да го посети својот спасител(видео)

  Пингвин плива 8 000 километри секоја година за да го посети својот спасител(видео)

  Бразилски рибар, кој пронашол пингвин во критична состојба, прекриен со нафта и заробен во карпи, го искапил и го нахранил, очекувајќи дека кога ќе се…

 • Решена мистеријата за Мачу Пикчу?

  Решена мистеријата за Мачу Пикчу?

  Археолозите и архитектите отсекогаш се прашувале зошто Инките решиле да го градат својот свет гтрад Мачу Пикчу на теренот на денешниот Перу, на прилично тежок…

 • Величествен и редок: Розов дијамант од 10.64 карати

  Величествен и редок: Розов дијамант од 10.64 карати

  Дали некогаш сте се запрашале зошто дијамантите не се на списокот на Светски чуда? Ако ние се прашуваме, тие веднаш би се нашле на него,…

 • Пред Париз и Лондон, речиси 23 милиони пристигнувања: Ова е најпосетуваниот град во светот

  Пред Париз и Лондон, речиси 23 милиони пристигнувања: Ова е најпосетуваниот град во светот

  На прво место на најпосетувани градови во светот е главниот град на Тајланд, Бангкок. Овој град е пред Париз и Лондон, покажуваат резултатите од најновото…

 • Најбезбедни градови во светот за 2019 година

  Најбезбедни градови во светот за 2019 година

  Токио е најбезбеден град во светот за 2019 година, покажа Индексот за безбедни градови на известувачката служба на Економист. Известувачката служба на Економист, која работи…

 • Александрија тоне поради климатските промени

  Александрија тоне поради климатските промени

  Познатиот египетски град Александрија, кој преживеал инвазии, пожари и земјотреси откако е основан пред повеќе од 2.000 години од Александар Велики, почна да тоне како…