Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,797.55 -0.38%    GRNT 1,026.84 -2.51%    KMB 5,605.21 -0.09%    MPT 71,273.31 -3.55%    RMDEN18 98.70 -0.15%    RZUS 83.00 -7.78%    SBT 2,500.00 -1.34%    STB 1,158.97 -2.6%    STIL 100.67 1.08%    TEL 300.00 -1.31%    TTK 1,431.43 2.46%    UNI 2,277.50 1.22%    

Величествен и редок: Розов дијамант од 10.64 карати

Време: 20:35

Датум: септември 18, 2019

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

Дали некогаш сте се запрашале зошто дијамантите не се на списокот на Светски чуда?

Ако ние се прашуваме, тие веднаш би се нашле на него, затоа што се волшебни и неверојатни, необични и магични, исто како и овој кој има живописно пурпурно-розова боја, а тежи 10.64 карати. Sotheby’s Hong Kong Magnificent Jewels & Jadeite продажбата, која ќе се одржи на 7 октомври се времето и местото кога овој скапоцен камен ќе го најде својот сопственик, кого ќе го плени со сета своја убавина и величественост. Овој беспрекорен дијамант е многу редок, не само поради неговата боја, туку и поради неговите димензии и квалитет.

Дали знаевте дека само еден процент од сите розови дијаманти проценети од геолошкиот институт се поголеми од 10 карати? Бојата на дијамантот, која веќе ја споменавме, навистина е живописна и му дава особеност и реткост, затоа што засега во светот има помалку од четири проценти вакви скапоцени камења.

Аукциската куќа исто така објави и важни информации кои се однесуваат на цената на убавиот дијамант, бидејќи се верува дека тој достигнува цифра помеѓу 19,1 и 25,5 милиони долари.

Се прашуваме кое парче накит ќе го краси…

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Величествен и редок: Розов дијамант од 10.64 карати

 1. Пингбек: Величествен и редок: Розов дијамант од 10.64 карати - ММС

 • Како спијат морските желки? (видео)

  Како спијат морските желки? (видео)

  Морските желки спијат, но нивниот сон се разликува од оној на човекот бидејќи тоа повеќе наликува на состојба на одмор и релаксација. Кога е време…

 • Местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата отворено за туристи

  Местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата отворено за туристи

  По нуклеарната катастрофа во Чернобил во 1986 година, властите на тогашниот СССР, а подоцна Украина, строго забранија пристап до локациите изложени на радијација за неовластени…

 • Огромен грбав кит доплива во Лондон (видео)

  Огромен грбав кит доплива во Лондон (видео)

  Грбав кит долг најмалку пет метри е забележан во реката Темза источно од Лондон скоро една година откако китот белуга за прв пат е виден…

 • Величенствено шоу во чест на Ганди на „Бурџ Калифа“ во Дубаи (видео)

  Величенствено шоу во чест на Ганди на „Бурџ Калифа“ во Дубаи (видео)

  Највисокиот облакодер во светот се покажа во целата своја величенственост по повод 150-годишнината од раѓањето на Махатма Ганди со волшебно аудио-визуелно шоу во средата, пренесува…

 • Пингвин плива 8 000 километри секоја година за да го посети својот спасител(видео)

  Пингвин плива 8 000 километри секоја година за да го посети својот спасител(видео)

  Бразилски рибар, кој пронашол пингвин во критична состојба, прекриен со нафта и заробен во карпи, го искапил и го нахранил, очекувајќи дека кога ќе се…

 • Решена мистеријата за Мачу Пикчу?

  Решена мистеријата за Мачу Пикчу?

  Археолозите и архитектите отсекогаш се прашувале зошто Инките решиле да го градат својот свет гтрад Мачу Пикчу на теренот на денешниот Перу, на прилично тежок…

 • Будва – лето кое трае

  Будва – лето кое трае

  Доколку досега не сте ја посетиле Будва во септември или октомври, тоа значи дека не сте го запознале вистински овој медитерански град. Тогаш најдобро се…

 • Пред Париз и Лондон, речиси 23 милиони пристигнувања: Ова е најпосетуваниот град во светот

  Пред Париз и Лондон, речиси 23 милиони пристигнувања: Ова е најпосетуваниот град во светот

  На прво место на најпосетувани градови во светот е главниот град на Тајланд, Бангкок. Овој град е пред Париз и Лондон, покажуваат резултатите од најновото…

 • Најбезбедни градови во светот за 2019 година

  Најбезбедни градови во светот за 2019 година

  Токио е најбезбеден град во светот за 2019 година, покажа Индексот за безбедни градови на известувачката служба на Економист. Известувачката служба на Економист, која работи…

 • Александрија тоне поради климатските промени

  Александрија тоне поради климатските промени

  Познатиот египетски град Александрија, кој преживеал инвазии, пожари и земјотреси откако е основан пред повеќе од 2.000 години од Александар Велики, почна да тоне како…