Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,689.14 -2.96%    BGOR 196.00 -2.97%    DLIN 35,143.00 0%    FERS 73,235.00 -3%    GRNT 1,029.70 1.77%    KMB 5,497.72 -1.15%    KVAS 14,400.00 0%    MPT 72,169.12 -2.46%    MTUR 5,300.00 0%    OHB 6,150.00 0%    REPL 77,500.00 2.65%    RMDEN18 98.70 0%    RZUS 83.00 0%    STB 1,152.61 -0.64%    STIL 99.00 -2.09%    TETE 2,341.25 -0.41%    TTK 1,380.00 1.6%    UNI 2,151.02 -1.74%    

Исчистете го телото од никотин со помош на овие намирници

Време: 11:29

Датум: септември 17, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Кога ги оставате цигари потребно е време организмот да се исчисти од годините на пушење.

Брз и здрав начин за пушачите да го исчистат телото од никотин е да јадат што е можно повеќе здрави намирници.

Зелен чај

Со пушењето телото ја губи потребната течност и организмот многу побрзо доаѓа до состојба на дехидратација. Пиење голема количина домашна витаминска вода: два литри вода со лажичка рендан ѓумбир, една краставица, лимон и 12 лисја нане, и зелениот чај полн со антиоксиданти го чисти никотинот од телото.

Морков

Никотинот ја уништува кожата и ја прави безживотна и сува. Ако сакате да се ослободите од овие грди несакани ефекти од пушењето јадете што повеќе моркови. Тие содржат големи количини на витамини А, К, Ц и Б кои се главни чистачи на телото. Морковот исцедете го во соковник измешан со јаболко и лимон или ставете го во салата.

Спанаќ

Фолната киселина е многу важна за нормална работа на телото и развој на телото, но исто така му помага на телото да се ослободи од никотин. Големи количини на фолна киселина се наоѓаат во спанаќот.

Брокула, прокељ и зелка

Освен што овие зеленчуци содржат полифеноли кои се покажаа корисни во намалувањето на разни воспаленија во дигестивниот систем, исто така содржат и антиоксиданти кои го чистат организмот од бројни токсини. Гответе ги колку што е можно пократко за да ги зачувате сите нивни квалитети.

Киви, лимон и портокал

Покрај водата, никотинот од телото ги елиминира и витамините А, Ц и Е кои го зајакнуваат имунитетот и му помагаат на организмот да се бори против разни инфекции и бактерии. За да ги надоместите изгубените витамини посегнете по киви или пак испијте чаша лимонада. Сокот од портокал го хидрира телото, му ги обезбедува потребните витамини, но и го чисти организмот од никотин. Исцедете два портокали, додадете малку вода и пијте помеѓу оброците.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Исчистете го телото од никотин со помош на овие намирници

 1. Пингбек: Исчистете го телото од никотин со помош на овие намирници - ММС

 • Како да ја зачувате свежината и вкусот на ѓумбирот

  Како да ја зачувате свежината и вкусот на ѓумбирот

  Без разлика дали сакате да направите домашен сок, лек против болка во грлото или вкусен додаток за ручек, ѓумбирот е намирница која можете да ја…

 • Пет вкусни намирници кои ги топат масните наслаги за време на спиењето

  Пет вкусни намирници кои ги топат масните наслаги за време на спиењето

  Изгледа дека доцните оброци може и не се толку лоши, се разбира, ако знаете што да изберете за доцна вечера – научниците велат дека одредени…

 • Секој Европеец кој живее во град е изложен на ниво на загадување штетно за здравјето

  Секој Европеец кој живее во град е изложен на ниво на загадување штетно за здравјето

  Околу 400.000 смртни случаи се забележани во Европа поради лошиот квалитет на воздухот во текот на 2016 година, објави Европската агенција за животна средина (ЕЕА),…

 • Можат да ви го загрозат здравјето: Внимавајте како ги перете кујнските крпи, во една работа сите грешат!

  Можат да ви го загрозат здравјето: Внимавајте како ги перете кујнските крпи, во една работа сите грешат!

  Лошата грижа за чистотата на крпите кои се користат во кујна може во голема мера да го загрози здравјето. Со помош на овие пет совети,…

 • Ве мачи синусна инфекција? Овие се најдобрите народни лекови

  Ве мачи синусна инфекција? Овие се најдобрите народни лекови

  Издвоивме неколку народни лекови со кои на природен начин ќе лечите синусна инфекција. Јаболков оцет – Во текот на денот пијте јаболков оцет кој треба…

 • Сојузник во слабеењето: Дали е поздраво да пиете вода пред, за време или по оброците?

  Сојузник во слабеењето: Дали е поздраво да пиете вода пред, за време или по оброците?

  Клучна е за нашето здравје, од дигестивната функција до хидратацијата на кожата која го забавува дури и стареењето, помага при слабеење, подобра концентрација, енергија и…

 • Научниците тврдат: Потиснување на тагата и лутината доведува до овие болести

  Научниците тврдат: Потиснување на тагата и лутината доведува до овие болести

  Многу луѓе мислат дека понекогаш во животот е подобро да премолчат отколку да влегуваат во конфликт. Меѓутоа, една студија покажа дека тоа остава штетни последици…

 • За што се е добар модриот патлиџан

  За што се е добар модриот патлиџан

  Иако го сметаме за зеленчук, модриот патлиџан е всушност овошје, плод кој расте на билка која цвета и во себе содржи семки. Навикнати сме на…

 • Не можете да заспиете? Овој чај засекогаш ќе ви го реши проблемот со несоницата

  Не можете да заспиете? Овој чај засекогаш ќе ви го реши проблемот со несоницата

  Ако несоницата и стресот тропнале на вашата врата, време е да се свртите кон билката која е позната по своето релаксирачко дејство – камилица! За…

 • Важноста на раната детекција на ракот на дојка

  Важноста на раната детекција на ракот на дојка

  Томас Фулер, британскиот историчар и свештеник, многу одамна ја има кажано една од денеска најчесто употребуваните изреки „Подобро да се спречи, отколку да се лечи“.…